Senát chce navrženými úpravami pozměnit novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou koncem loňského roku schválili poslanci s tím, že by mělo dojít k plošnému zrušení poplatků.

Poslanec ČSSD Jaroslav Krákora poté novinářům řekl, že navržené změny pokládá za nedostatečné. ČSSD se podle něj bude snažit do příštího týdne najít podporu pro své původní návrhy, tedy zrušení poplatků pro děti do 18 let a důchodce starší 65 let.

Senátorka ODS a budoucí ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová ale úpravy z výboru pokládá vzhledem k finančním důsledkům za maximálně možné, nevyloučila pouze drobnější korekce. Ministerstvo dopady navrhovaných změn vyčíslilo na téměř dvě miliardy korun.

Rozhodne se ve Sněmovně

Dá se předpokládat, že Senát navržené úpravy na své nadcházející schůzi schválí. Větší problémy bude mít senátorská verze novely ve Sněmovně, kde má levicová opozice větší sílu než v Senátu.

Pokud by ale Sněmovna neschválila ani senátní, ani svou původní podobu novely, systém poplatků by fungoval beze změn. Opozice by pro úplné zrušení poplatků musela získat nejméně 101 hlas, přičemž v prosinci novelu prosadila jen 97 hlasy; pro schválení senátní verze postačí aktuální většina.