"Vzestup hlášených případů téměř o 40 procent můžeme hodnotit zhruba jako počínající chřipkovou epidemii v České republice," komentoval situaci epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Respirační infekci má nyní v Česku 1220 lidí na 100 000 obyvatel. Jde zatím o lokální ohniska, počty nemocných v jednotlivých krajích jsou podobné. Nejméně infekcí je hlášeno v Praze (1044 na 100 000 obyvatel), nejvíce v Moravskoslezském kraji (1526 na 100 000 obyvatel).

Chřipku má nyní 53 lidí na 100 000 obyvatel. Čísla sice zdaleka ještě nedosahují epidemiologické hladiny, situaci však lze i podle Víta hodnotit jako počínající chřipkovou epidemii.

Na očkování není pozdě

Akutní respirační infekce zahrnují široký výskyt onemocnění s projevy, jakou jsou teplota, rýma či kašel. Z toho se vyčleňují onemocnění podobná chřipce s příznaky v podobě horečky kolem 39 stupňů, bolestí hlavy, únavy a svalových bolestí.

"Lokální výskyt sezonní chřipky odpovídá vývoji v západní a severní Evropě, kde se v současnosti epidemie již rozvíjí," uvedl Vít.

Podle Kynčla je stále možné nechat se proti chřipce očkovat. Očkování je možné i na počátku chřipkové epidemie, na druhou stranu není vyloučeno, že dotyčný onemocní, upřesnil. Očkování začne fungovat za deset až čtrnáct dnů. Tak dlouho trvá, než se vytvoří dostatečné množství protilátek.