S návrhem dát volnou ruku poslancům souhlasilo politické grémium ČSSD na svém pátečním zasedání. „Navrhneme poslaneckému klubu ČSSD, aby změnil usnesení týkající se závazného hlasování v otázce zahraničních misí,“ informoval lídr ČSSD Jiří Paroubek na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě.

„Je věcí každého z poslanců, jak bude hlasovat,“ řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Doplnil, že osobně bude proti misím. Návrhem se bude zabývat poslanecký klub, Paroubek předpokládá, že bude schválen. „Nemyslím, že bude nějaká nevůle,“ uvedl na dotaz Novinek.

Hamáček, Svoboda a další budou pro

Pokud skutečně poslanecký klub zruší závažné hlasování o misích, je pro ně šéf sněmovního Zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) připraven hlasovat. Zdůvodnil to tím, že kabinet akceptoval připomínky jeho strany k misi v Afghánistánu.

Pro mise bude hlasovat i poslanec ČSSD Miroslav Svoboda. Novinkám řekl, že v klubu poslanců soc. dem. bude pro schválení misí zhruba deset zákonodárců.

Na tom, že přepracovaný návrh resortu obrany týkající se misí, kterým se v pondělí bude vláda zabývat, „v zásadě akceptuje požadavky ČSSD na omezení účasti Armády ČR v Afghánistánu“, se shodlo i grémium.  

Šance na schválení je tedy vysoká, pro mise se totiž rozhodl hlasovat i lidovecký rebel Ludvík Hovorka, na toto téma jednal premiér Mirek Topolánek také s poslankyněmi Věrou Jakubkovou a Olgou Zubovou. 

Podle stínového ministra zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka ale výhrady jeho strany k misi v Afghánistánu trvají. Chce například vědět, jaký je politický cíl akce. Grémium sociální demokracie také konstatovalo, že premiér nesplnil požadavek na jednání o zdravotnických poplatcích.

Poplatky se projednají odděleně

Nejužší vedení sociální demokracie vyzvalo kabinet k jednání o této věci. Pokud vládní koalice v Senátu zvrátí silou zrušení poplatků nebo schválí variantu jejich omezení bez dohody s ČSSD, hrozí sociální demokraté hlasováním o nedůvěře kabinetu.

Paroubek také informoval, že poslanecký klub jeho strany svolá v druhé polovině února mimořádnou schůzi k Lisabonské smlouvě.

Paroubek začátkem týdne tvrdil, že jeho strana je ochotna mise schválit jedině výměnou za zrušení poplatků ve zdravotnictví. Upravený vládní návrh vojenských misí na letošní rok podle šéfa opozice akceptuje požadavky ČSSD.