Takto rozsáhlé soubory konkrétních údajů mohou být podle ředitelů lákavé například pro cílené firemní nabídky různého zboží.

Ústav spadá právě pod resort školství. Podle čtvrtečního sdělení Úřadu pro ochranu osobních údajů plánují teď jeho inspektoři zahájit kontrolu. Školám povinnost předat data, ukládá vyhláška na základě zákona. Oslovení ředitelé jsou ale v rozpacích. Netuší, proč vlastně data o žácích ústavu zasílají.

Podle mluvčí ÚIV Bohumily Beranové jde o podklady pro statistické účely, státní rozpočet i pro financování škol. „Bez dodání příslušných podkladů není možné finance školám přidělit,“ řekla Právu.

Proč rodná čísla, se nedozvěděli

Ředitel pražského gymnázia Nad Alejí Jiří Benda se nechal slyšet: „Ústavu jsme zaslali rodná čísla žáků, jejich pohlaví, datum narození, státní občanství, kód obce trvalého pobytu, kód předchozí školy a další údaje, což se celé řídí vyhláškou o vedení dokumentace škol a školských zařízení.“ Dodal, že se při školení ptali, proč se posílají rodná čísla. „Od školitelů, kteří tvořili programy na sběr dat, jsme se pouze dozvěděli, že to oni neřeší, protože vše ukládá zákon.“

Podle Bendy střední školy loni data posílaly naostro, základní zatím jen zkušebně. Úřad prověří i právní úpravu. „V současné době řešíme stížnost, kde se stěžovatel domnívá, že ustanovení ve vyhlášce nedává Ústavu pro informace ve vzdělávání právo zpracovávat osobní údaje žáků a studentů,“ řekla Právu Milena Nejedlá z Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Na základě této stížnosti bude zahájena kontrola,“ doplnila s tím, že inspektoři též prověří, má-li ÚIV registraci ke sběru citlivých dat.

Mluvčí ÚIV Beranová konstatovala, že v rámci připomínkového řízení k vyhlášce byly připomínky Úřadu pro ochranu osobních údajů, které už kdysi vznesl, beze zbytku vypořádány. „Pro statistické účely je rodné číslo jediný v současné době dostupný identifikátor pro rozlišení jednotlivých žáků a studentů, který umožňuje centrální zpracování individuálních dat,“ zmínila Beranová. Jedině na základě identifikace rodného čísla je podle ní možné předcházet duplicitním údajům. „Budeme-li mít k dispozici jiný identifikátor, klidně budeme pracovat s jiným,“ upřesnila.

Obává se zneužití

Martina Tůmová, ředitelka pražské ZŠ Drtinova, se ale obává zneužití citlivých dat. Právu sdělila: „Letos jsme museli opravdu zkušebně posílat elektronické výpisy z matrik žáků včetně rodných čísel. Ale mně to přijde nebezpečné, neboť jde o velmi citlivé údaje. Nechápu, proč a k čemu je ministerstvo potřebuje. Na jaře už proběhne rozesílání naostro.“

Vytvoření kompletní databáze rodných čísel vše žáků a studentů v Česku by mohlo být podle Tůmové lehce zneužito. „Třeba ke komerčním účelům, jako je reklama,“ myslí si.