„Za poplatek 500 korun bude možné zprostředkovat zájemcům kontakt s jiným občanem České republiky,“ řekl Právu mluvčí resortu Vladimír Řepka s tím, že úřady by k tomu využívaly údaje z evidence obyvatel. Zároveň dodal, že podmínkou takového zprostředkování by byl samozřejmě souhlas druhé strany.

„V praxi by to fungovalo tak, že zájemce přijde na úřad a požádá o zprostředkování kontaktu s daným člověkem a toho se pak úřad buď dopisem, nebo e-mailem do jeho datové schránky zeptá, zda s poskytnutím údajů souhlasí,“ popsal základní princip Řepka.

Služba reaguje na žádosti občanů

Se zavedením služby podle něj počítá vládou schválená novela zákona o evidenci obyvatel, která by měla začít platit od začátku července 2010. „Reagovali jsme tím na četné žádosti občanů a také na podnět veřejného ochránce práv,“ poznamenal mluvčí.

Evidence je totiž neveřejná a úředníci z ní mohou podávat informace týkající se pouze samotného tazatele. Údaje o třetích osobách, tedy i příbuzných tazatele, poskytnout nesmí.

Budou elektronické občanky

Schválená novela podle Řepky počítá i se zavedením elektronických občanských průkazů, které se mají začít vydávat také v červenci příštího roku. Na rozdíl od klasických dokladů mají obsahovat čip výrazně usnadňující komunikaci s úřady.

Nové občanky by měly fungovat v rámci EU jako cestovní doklad, v budoucnu by mohly být také využívány pro účely zdravotního pojištění nebo důchodového zabezpečení, případně i pro výkon volebního práva. Vydávat se budou paralelně se současnými průkazy se strojově čitelnými údaji.