„Vyjadřujeme znepokojení nad vyjádřením premiéra, že pro něj není rekonstrukce vlády prioritou,“ řekl Bursík. Straně vadí, že s ní Topolánek podobnou možnost neprojednal.

"Je to projev nesolidnosti a slabosti, že nám nyní vzkazuje, že na tom netrvá," doplnil Bursík. Zelení chtějí, aby změnaministrů proběhla u všech stran.

Vyzval také ODS, aby hledala nové jména na posty ministrů dopravy a zdravotnictví

Usnesení Republikové rady SZ
Republiková rada SZ považuje za nezbytné provést personální rekonstrukci vlády, protože jde o prestiž vlády jako celku. Republiková rada SZ považuje za nezbytné provést výměnu členů vlády u všech koaličních partnerů.
- děkuje Džamile Stehlíkové za výsledky její práce ve vládě a za podporu obměny vlády, kterou prokázala, že nadřazuje zájem veřejný a zájem celku nad zájem osobní.
- odmítá návrh premiéra na uvolnění resortu ve prospěch KDU-ČSL. Ochrana lidských práv a menšin je tématem, které je jednou ze základních priorit politiky Strany zelených.
- nominuje na ministra vlády pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába.
- podporuje postup předsednictva SZ při případné rekonstrukci vlády ČR.

 

Kocáb se nedělního jedná účastnil a zeleným řekl své představy. Řekl, že by chtěl přispět k tomu, aby se vláda stabilizovala nedostala se k moci oranžovorudá koalice.

Hudebník za zelené kandidoval v říjnových senátních volbách v prvním pražském obvodu. Nedostal se ale ani do druhého kola.

Michal Kocáb při chatování se čtenáři Novinek.czMichael Kocábfoto: Právo/Petr Hloušek

Bursík také v neděli řekl, že by ještě chtěl jednat o složení Národní ekonomické rady vlády, která by měla řešit dopady ekonomické krize na ČR. Topolánek její složení oznámil ve čtvrtek. Je v ní deset lidí. Bursík chce, aby byl v radě i zástupce zelených.

Případné změny chce premiér oznámit v pondělí

Případnou novou podobu vlády chtěl premiér oznámit v pondělí. Lidovci, u nichž chystaná rekonstrukce vyvolala ostrou roztržku mezi Čunkem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem již s premiérem jednali.Topolánek následně řekl, že změny v kabinetu nejsou prioritou a možná k nim nedojde.