Shodou okolností se koncem týdne v médiích představil jak předseda Topolánek, tak jeho místopředseda Nečas. Mirku Topolánkovi slušel by už přívlastek Nanicovatý. Od chvíle převzetí funkce jsou v jeho veřejných vystoupeních velmi hojná slova jako "netuším" či "nevím". Neví, zda by menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů byla lepší než ta nynější. Jen předpokládá, že to tak nebude. Kdo se chystá svrhnout vládu, měl by mít přece jasno o tom, co bude potom. Síla argumentů, připravenost a koncepčnost Topolánkových vystoupení činí z nynějšího předsedy ODS papírového dráčka. Ostatně i v někdejším televizním utkání s Vladimírem Špidlou připomínal spíše tréninkový boxerský pytel než sebevědomého lídra strany.

V nedělním televizním souboji místopředsedy ODS Petra Nečase s premiérem Špidlou jsme však viděli jinou tvář ODS. Nečas byl agresivní až do krajnosti, místy mantinely přijatelné útočnosti i překračoval. Co je však důležité, byl připravený, nespoléhal na slova "netuším" či "nevím". Nechtěl bych být špatným prorokem, není však vyloučeno, že jsme viděli nového předsedu ODS. A možná už předvánočního. Vzpomeňme, že Mirka Topolánka vynesly na místo předsedy ODS zákulisní tahy a kombinace na posledním volebním kongresu. Vzpomeňme i slavné Klausovy esemesky o "falešném a prázdném Topolovi". Václav Klaus, zklamaný prohrou svých favoritů, měl tehdy pravdu. Dnes se vítr vrací.

Vladimír Špidla v oné diskusi s Nečasem utrpěl ničím nemírněnou a skoro ponižující porážku. Místo aby přiznal, že volební program jeho strany je opravdu v čitelném rozporu s činností vlády, zatloukal a kličkoval místy až nedůstojně. Mohl a vlastně měl říci: je to naše vina, že jsme se ve vládě ČSSD před volbami důkladněji neseznámili s faktickým stavem hospodářství a financí. Je však lépe později poznaný omyl (snad dokonce lehkomyslnost?) napravit než v něm setrvávat. Ještě že výkonnou radou ODS zavanul včera mdlý vánek Topolánek. Vyhraje-li vláda hlasování o důvěře, upevní si postavení i sebevědomí. Prohraje-li, bude co? Topolánkovo "nevím, netuším, myslím, že to tak nebude atd."? Český Zimní král si kdysi nepočínal moudřeji.

PRÁVO 23. září