Život několika set lidí z tohoto paneláku v Kladně se v mžiku změnil ve strach o zdraví. Ve vodovodním potrubí se totiž objevila zákeřná bakterie zvaná legionela. Jak zjistili redaktoři televize Prima, nejprve si obyvatelka domu stěžovala na kožní problémy, na jejichž základě se nechal udělat rozbor vody.

Z rozboru vyplynulo, že při sprchování lidé mohou bakterii vdechnout, a ta pak napadne plíce. "U oslabených jedinců, dětí, starých lidí, může vyvolat závažný zápal plic, který v krajním případě může končit i úmrtím," konstatoval lékař Petr Povolný.

U Martina Jiráska, obyvatele domu, zjistili v bytě nejvyšší hodnotu výskytu legionely. Muž tvrdil, že "jeho byt má nejvyšší hodnotu, třikrát převyšující povolenou mez". Dále dům obývají důchodci, rodiny s dětmi a těhotné ženy, které se samozřejmě obávají o své zdraví i životy těch nejmenších.

"Jediný způsob, jak legionelu z domu dostat, je požádat teplárnu, aby v den D, hodinu H zvýšila teplotu dodávané vody na osmdesát stupňů, což je neobvyklé. Pak musejí být všichni ve více než dvou stech bytů v ten samý okamžik doma, aby najednou pustili na deset minut horkou vodu. Tak by mohli legionelu v potrubí vyhubit. To je ale prý prakticky nemožné," říkal pan Jirásek.

Redaktoři TV Prima připomněli, že legionela u nás už zabíjela. Před jedenácti lety zemřelo v důsledku nákazy způsobené touto bakterií osm pacientů. Řada lidí v kladenském paneláku se přestala sprchovat, nebo při tom co nejvíce větrají, aby bakterie nevdechli.

Ředitel Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Ivo Krýsa obyvatelům doporučil používat vodu se zvýšenou opatrností.