"Numerické modely ukazují, že vítr bude během pondělí zesilovat a zasáhne tentokrát hlavně Krušné hory a Krkonoše, tedy paradoxně lokality, kde jsou teď nejlepší podmínky pro lyžování,“ řekla Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu.

Na hřebenech Krušných hor a Krkonoš, ale i v Jizerských a Orlických horách, v  Jeseníkách a v Beskydech by podle ní měl vítr dosáhnout v nárazech rychlosti až 110 kilometrů v hodině, což odpovídá intenzitě vichřice. Vítr začne slábnout až v úterý večer, do té doby bude podle předpovědi dosahovat v nárazech rychlosti kolem 100 km/h.

Závěr roku bude mrazivý

"Dnes proudí do České republiky velmi teplý vzduch od jihu, teploty by například v Praze měly dosáhnout až deseti stupňů, což je na toto období velmi nadprůměrná hodnota,“ řekla Honsová.

"V noci k nám ale pronikne chladný vzduch od severu,“ dodala s tím, že v úterý už se teploty budou pohybovat jen do šesti stupňů. Ochlazování bude pokračovat i na Štědrý den, kdy budou teploty kolísat mezi minus jedním až plus třemi stupni.

"Od 25. prosince čekáme mrazivé dny, to znamená, že teplota po celých 24 hodin nepřesáhne nulu,“ uvedla Honsová s tím, že velmi chladno bude až do konce roku.