"Řekl jsem, že oznámím ty změny do Vánoc, nicméně tomu musí předcházet koaliční jednání a musí tomu předcházet zásadnější jednání politického grémia ODS,“ řekl Topolánek v Londýně na otázku novinářů, zda v pátek oznámí změny ve vládě.

"Pokud to stihnu, tak to oznámím, ale nic neslibuji, nechci se nechat tlačit do kouta. Je to moje rozhodnutí, to stejně proběhne zřejmě v prvním lednovém týdnu, takže já si nechávám možná i ty vánoční svátky, abych to vydiskutoval s těmi lidmi, abych případně ty změny provedl. Myslím, že to není otázka života a smrti té vlády, takže v tomto smyslu po mně nechtějte žádné datum,“ řekl premiér.

Topolánek přitom v úterý prohlásil, že avizované změny v kabinetu by chtěl s menšími koaličními stranami vyřešit ještě v tomto týdnu. Konkrétní ministry, jichž by se měla výměna týkat, premiér neuvedl s tím, že se svou představou hodlá seznámit nejprve partnery ve vládě.

Filipiová místo Julínka? Prý nesmysl

"Je to úplný nesmysl a vůbec netuším, jak to vzniklo. Beru to jako legraci. Já se tím bavím, jenom manžel šílí, protože se ho v práci pořád vyptávají,“ reagovala ve čtvrtek na dotaz Práva senátorka Daniela Filipiová (ODS) na spekulace, že právě ona by měla ve vládě nahradit ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Ten v tu chvíli seděl vedle ní a rozesmál ji, když hlasitě zvolal: "Právě si předáváme funkci!“

Senátorka naprosto odmítá úvahy, že by se měla stát ministryní proto, že je žena. "Na tuto strunu už vůbec nehraji,“ dodala.

V kuloárech se mluví také o tom, že by mohl skončit ministr pro legislativu Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který by podle některých zdrojů mohl odejít na diplomatický post v USA. "Nedostal jsem žádnou takovou nabídku a o nic podobného neusiluji,“ řekl Právu Svoboda. Podle něj v KDU-ČSL není vůle ke změnám.