Dalšími změnami, které bude KDU-ČSL prosazovat, je to, aby se dvacetikorunový poplatek platil za recept, nikoliv za položku na receptu, jak je tomu doposud.

Lidovci by také chtěli, aby do pětitisícového limitu byly zahrnuty všechny regulační poplatky. Nyní v něm nejsou zahrnuty poplatky za hospitalizaci a pohotovost.

Tyto priority chtějí lidovci prosazovat v koalici. Již na středu je přitom svolána mimořádná schůze Sněmovny, na níž by se mělo diskutovat o návrhu sociální demokracie, která chce od placení poplatků osvobodit jak děti a starobní důchodce, tak lidi s příjmem nižším než je dvojnásobek životního minima.

Oznámit datum přijetí eura

Lidovci v úterý také oznámili, že budou požadovat přesné stanovení termínu, kdy Česká republika přijme společnou evropskoui měnu. Vláda by toto datum měla oznámit do konce května příštího roku.

"Eurozóna znamená 16 zemí, 485 milionů lidí používá euro a 44 země jsou navázány na euro, nemůžeme to fakt opomenout," řekl k požadavku ministr bez portfeje Cyril Svoboda s tím, že zavedení eura žádá český podnikatelský sektor.

"Měli bychom ten termín stanovit, protože je naprosto nepochybné, že to budou země eurozóny plus Velká Británie, které budou rozhodovat o budoucnosti rozpočtu EU a například společné zemědělské politice," uvedl.