Přitom právě Svoboda označil Lindhovou po atentátu za svou přítelkyni a byl tedy na tryzně logicky očekáván. Jeho přítomnost na pohřbu před několika dny avizovali spolupracovníci premiéra Špidly. "Pan ministr má jiné pracovní povinnosti," řekl v pátek vyhýbavě mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář na otázku Práva, proč šéf české diplomacie nejel do Stockholmu. Dodal, že za Česko se tryzny zúčastnil se souhlasem vlády Svobodův náměstek Petr Kolář a ministryně školství Petra Buzková, která zároveň zastupovala ČSSD.

Přitom protokol Vladimíra Šidly, kterého zpráva o smrti Lindhové zastihla při nedávné návštěvě Egypta, tehdy oznámil, že jménem premiéra zašle soustrastný telegram k úmrtí ministryně a také položí kytici u její rakve ministr Svoboda. Švédské diplomatické zdroje k absenci ministra Svobody na tryzně navenek sice nereagovaly, postup českého ministra, který dal přednost své stranické akci, vyvolal pochopitelně roztrpčení.

:. ANKETA
Měl podle vás ministr Svoboda dát přednost smutečnímu aktu ve Švédsku před stranickými záležitostmi? Hlasujte na konci článku.

K dispozici měl vládní letadlo i auto s majákem

Vysoký švédský diplomat, který si přál zůstat v anonymitě, sdělil v pátek Právu, že je nepochybně vždy věcí každé země, koho na smuteční akt vyšle. "Na druhou stranu ale obzvlášť při takové závažné události účast státních činitelů z jednotlivých států o něčem velmi zřetelně vypovídá."

Vicepremiér a ministr zahraničí Svoboda měl k dispozici vládní letadlo i auto s majákem, a mohl tedy skloubit svůj pohyb i technicky s ohledem na poslední rozloučení s Lindhovou. Spěchal ale jen na programovou konferenci v Telnici na jižní Moravě, kde se nakonec stejně jen mihl, a pak do Zlína. Svoboda sháněl podporu v nejsilnějším kraji lidovců - na jižní Moravě. Postoj tamních členů KDU-ČSL na listopadovém sjezdu bude při volbě nového předsedy nejdůležitější.

Svoboda: Byl to klasický konflikt termínů

Předseda okresní organizace lidovců na Břeclavsku Jan Koráb Právu potvrdil, že Svoboda konferenci v Telnici navštívil pouze na chvíli. "Stačil jen ocenit význam konference. Pak se omluvil, že musí pokračovat dál do Zlína na tamější okresní konferenci," řekl Právu. Svoboda se zastavil v Telnici a ve Zlíně na cestě do Třince. Zde se totiž v sobotu koná krajská konference KDU-ČSL Moravskoslezského regionu, Svoboda, který soupeří se třemi protikandidáty, tu přednese svůj předvolební projev.

Svoboda svou neúčast na pohřbu Lindhové vysvětlil Právu slovy: "Je před sjezdem a členové strany mají právo setkat se se svým předsedou a klást mu otázky. Já jsem projevil kondolenci bezprostředně po úmrtí paní ministryně. Měli jsme dobrý a hezký vztah. Pohřeb organizovala švédská sociální demokracie, a tak i z naší země jela na pohřeb reprezentativní skupina v čele s paní Buzkovou. Nechtěl bych, aby se z toho dělal problém. Je to klasický konflikt termínů."