"Samozřejmě, že (EU) bude v dobrých rukách... Bude ve velmi dobrých rukách," řekl Sarkozy o nadcházejícím českém předsednictví. Šéfa českého kabinetu také označil za statečného muže.

Boj o post šéfa hlavní vládní strany totiž vyhrál (Topolánek) i přesto, že řekl, že je pro ratifikaci lisabonské smlouvy, poznamenal Sarkozy. Francouzský prezident tím narážel na skutečnost, že mezi českými občanskými demokraty je řada euroskeptiků a odpůrců smlouvy, která má změnit chod a rozhodování unijních institucí.

"Co to ukazuje? Ukazuje to, že v euroskeptických zemích musejí být šéfové států a vlád odvážní," prohlásil Sarkozy.

České předsednictví podpořil už před časem. Po setkání s Topolánkem koncem října českého premiéra ujistil, že neplánuje žádné pravidelné summity zemí eurozóny v době českého předsednictví. Vyvracel tak tehdy mimo jiné spekulace některých evropských listů, že by tímto způsobem mohl do jisté míry zastínit české předsednictví i po skončení francouzského.

"Přeji českému předsednictví hodně štěstí," dodal na dnešní tiskové konferenci po skončení posledního plánovaného summitu za francouzského předsednictví.