To díky novele, již chtějí předložit do tří měsíců poslanci, a unikátnímu počítačovému systému na odhalování plagiátů z dílny vývojářů Masarykovy univerzity (MU) v Brně. Plně funkční a nebývale výkonný software totiž už dokáže dohledat i práce z minulosti a vyhodnotit, nebyly-li opsány.

Místo kariéry a slušných výdělků tak zůstane manažerům, právníkům, ekonomům, politikům a dalším, kteří před lety postupovali při studiu ne zrovna korektně, jen z ostudy kabát.

Některé opsané práce byly již identifikovány 

Poslanec za soc. dem. Ivan Ohlídal Právu potvrdil, že za dva až tři měsíce předloží s kolegy zpracovanou novelu, jež vymezí postihy za plagiátorství v předchozích letech včetně možnosti odebrání akademického titulu. Současná legislativa to neumožňuje.

„Novelu připravujeme, protože lidi, kteří v minulosti diplomní práci opsali, je nutné nejen odhalit, ale i potrestat, což by byla dobrá prevence i pro současnost, kdy je plagiátorství novodobým fenoménem na školách,“ uvedl Ohlídal s tím, že se rovněž musí stanovit pečlivě podmínky vyšetřování.

„Protiplagiátorský systém funguje již dva roky. Nyní do něj začínáme zadávat i práce od roku 1999. Musím potvrdit, že tu a tam narazíme na text, který je staršího data a skutečně je opsaný,“ řekla Právu mluvčí MU Tereza Fojtová, podle které nelze vyloučit, že v brzké budoucnosti se začnou digitalizovat i strojopisy.

Podvod ohrozí pověst „vysokoškoláka"

V Česku navíc systém využívá už 17 veřejných a dvě soukromé vysoké školy, stále se zdokonaluje, takže odhalení je téměř jisté. Uchytil se už i na Ekonomické univerzitě v Bratislavě.

„Považujeme za velmi přínosné, pokud by při řešení problematiky plagiátorství postupovaly české a slovenské vysoké školy společně,“ zdůraznil Michal Brandejs, vedoucí projektu z MU.

„Přijde-li se na to, že dotyčný podváděl, určitě by se to rozneslo v kruzích, ve kterých se pohybuje. Pověst takového člověka by byla, pokud by se podvod jednoznačně prokázal, významně poškozena,“ uvedla ještě Fojtková.

Šéf školského výboru Sněmovny Walter Bartoš (ODS) řekl Právu, že se zpětným odebráním titulu v případě plagiátorství by problém neměl. „Ale opisování by se muselo opravdu věrohodně a podrobně vyšetřit, aby nebyl někdo postižen neprávem. Proto by musela být stanovena jasná pravidla,“ upřesnil.

Prozkoumají i seminárky

Vysoké školy zapojené do systému mohou vyhledávat plagiáty bakalářských, diplomových, disertačních a rigorózních prací v centrální databázi na serveru http://theses.cz. „Počet všech dokumentů, vůči nimž se porovnávají závěrečné práce vložené do Theses, je v současné době více než 1,1 miliónu,“ upřesnila Fojtová.

V oblasti vyhledávání podobných souborů podle ní disponuje univerzita ojedinělou vlastní implementací specifického algoritmu pro vyhledávání podobných souborů.

Nově pak připravuje projekt odhalování plagiátů v seminárních pracích, kterého se zúčastní 10 českých veřejných vysokých škol.

Studentům, kteří budou odhaleni, hrozí disciplinární řízení a ve vážných případech, stejně jako v případě opsání diplomky, i vyloučení z univerzity.