Akce reaguje především na nedávné události z litvínovského sídliště Janov. Z náměstí se pochod vydal směrem k úřadu vlády a ministerstvu vnitra.

Vedle pódia byl na demonstraci velký nápis "Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu". Jeden z účastníků akce dorazil i s rudým praporem, na kterém byl portrét revolucionáře Che Guevary. Organizátoři ho ale vyzvali k odchodu s tím, že shromáždění je nepolitické.

Se stejným praporem přišli tři mladí komunisté z rozpuštěného Komunistického svazu mládeže (KSM) dnes i na Palackého náměstí v Praze, kde se konala demonstrace za práva bezdomovců. 

Demonstrace proti neonacistůmCentrum Prahy zaplavili odpůrci hnutí potlačujících lidskou svobodu.foto: Právo/Petr Hloušek

Shromáždění se koná při příležitosti 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv OSN.

"Domníváme se, že den 60. výročí přijetí tohoto dokumentu je vhodnou příležitostí, kdy můžeme upozornit na rostoucí neonacistické násilí, stejně jako na rasismus, antisemitismus, nesnášenlivost, lhostejnost a nekoncepční politiku vůči menšinám," uvedlo sdružení Tolerance a občanská společnost v prohlášení, které k akci vydalo.

Dokument podpořila řada dalších organizací a sdružení, mimo jiné například Amnesty International či Český helsinský výbor.