„Určitě podporuji vznik nové pravicové strany, která vyplní prostor napravo od ODS,“ řekl Právu Raninec. Zda by do jejich řad vstoupil, ale nechtěl říci, stejně jako Schwippel.

Oba rebelové zatím pouze zvažují, zda i nadále zůstat členy ODS. „Nevím, jestli je v takové středové straně pro mě místo,“ poznamenal Raninec. Na otázku, zda chce vystoupit, odpověděl: „V tuto chvíli bych nic nevylučoval, bude záležet na tom, jak se bude chovat staronové vedení ODS a jak bude chtít naplnit obsah pravicové politiky, o které jen mluví."

Podle poslance kongres jen potvrdil jeho obavy z toho, že se z ODS stala středová strana, která s pravicovostí nemá nic společného, pouze rétoriku. „Podle mého názoru je to novodobá Unie svobody,“ prohlásil Raninec.

Tlustý přirovnal ODS k Unii svobody

V Unii svobody pak podle Vlastimila Tlustého přeměňuje ODS její šéf Mirek Topolánek. Také on tvrdí, že prostor pro vznik nové strany tady existuje, avšak sám o přechodu do ní neuvažuje.

„Mě zatím nikdo neoslovil a ani o přechodu do jiné strany neuvažuji,“ řekl Právu s tím, že v ODS je osmnáct let, a proto s nelibostí sleduje, jak se strana postupně vlivem Topolánka přeměňuje na středovou Unii svobody.

„Ve chvíli, kdy bych si byl jist, že se to Topolánkovi povedlo, tak bych v takové straně – tedy Unii svobody – nebyl,“ řekl Tlustý.