"Mne průběh a výsledky kongresu, a to jak v rovině věcného rozhodování, tak v rovině personálního, mne prostě nijak nepřekvapily. Já jsem je předpokládal, já jsem je očekával. Nebudu je komentovat," řekl v pondělí prezident.

Prezident uvedl, že zpřetrhání vazeb na ODS, kterou zakládal a jejímž byl dlouholetým předsedou, snad po kongresu chápou i ti, kteří jeho rozhodnutí zprvu nerozuměli.

Kongres potvrdil v čele strany úřadujícího předsedu Mirka Topolánka, který porazil Pavla Béma. Právě Bém byl ve straně považován za Klausova člověka.

.: Klaus se odstřihl od ODS, vzdal se funkce čestného předsedy

 

Lidé blízcí Topolánkovi byli zvoleni i na posty místopředsedů. Jediným novým jménem ve vedení strany se stal David Vodrážka, který je starostou městské části Praha 13, a který byl zvolen prvním místopředsedou. Další posty ve vedení obsadili Ivan Langer a Petrové Nečas, Gandalovič a Bendl.

Rozhodnutí Irska opakovat referendum Klaus respektuje

Klaus po setkání se slovinským kolegou Danilem Türkem řekl, že respektuje irský záměr hlasovat znovu o ratifikaci Lisabonské smlouvy. "Je to jejich rozhodnutí, plně respektuji jejich pozici. Určitě se do toho nebudeme míchat v této věci," uvedl Klaus, který je známým odpůrcem smlouvy.

Klaus po prvním referendu řekl, že považuje dokument za mrtvý. Irsko by mělo tento týden na summitu Evropské unie oznámit, že příští rok uspořádá další referendum.