"Pokud vím, tak to bylo 60 ku 40. Když já jsem dostal šedesát procent hlasů, tak se říkalo, že to není žádný slavný výsledek. Očekával jsem horší výsledek Pavla Béma, takže se přiznám, že mne to spíše překvapilo,“ řekl Paroubek na setkání s novináři během krajské konference ČSSD v Ostravě.

"Řeknu otevřeně, že ČSSD to nijak zvlášť nevadí," dodal poté v Otázkách Václava Moravce v České televizi s tím, že ODS není ochotná provést změnu.

ODS teď mohou opouštět možná tisíce členů, míní Paroubek

"Je otázka, co bude teď následovat. Možná ODS opustí desítky, stovky, možná tisíce členů, kteří tak budou následovat kroky Václava Klause. Podstatné ale je, jaký vliv bude mít kongres na poslanecký klub ODS, to uvidíme příští týden,“ dodal Paroubek.

O KONGRESU ODS ČTĚTE TAKÉ
VIDEO: Topolánek zůstává šéfem ODS, 1. místopředsedou je neznámý Vodrážka
ON-LINE: Volba předsedy ODS
Paroubek je rád, že ČSSD ztratila v Klausovi silného politického soupeře
Julínek obvinil některé členy ODS ze sabotování reforem
Topolánek: Klausovo sbohem ODS je logické
Klaus se odstřihl od ODS, vzdal se funkce čestného předsedy
DOKUMENT: Projev Václava Klause, kterým se vzdal funkce čestného předsedy ODS
Topolánek se omluvil za podíl na neúspěchu ODS
DOKUMENT: Zpráva předsedy ODS delegátům kongresu strany

"Vláda pod vedením Mirka Topolánka se už před časem stala vládou menšinovou. Pokud dojde k nějaké havárii u nějakého významného zákona a ten vládě neprojde, tak se podle toho budou muset chovat, a to by pak otevřelo cestu k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny,“ dodal Paroubek.

Šéfové stran Topolánkovi pogratulovali

Předsedové parlamentních stran Topolánkovi ke znovuzvolení pogratulovali. Šéfové koaličních lidovců a zelených pak jeho obhájení funkce přivítali.

Podle Jiřího Čunka (KDU-ČSL) to bude znamenat pokračování určitého trendu. České předsednictví v EU i celosvětová hospodářská krize se dá podle něj lépe zvládnout s těmi, kteří se na tyto problémy dlouhodobě připravují - tedy se současnou vládou.

Totéž si myslí i Martin Bursík (SZ). "Pro stabilitu země a českého předsednictví je velmi podstatné, že Mirek Topolánek zvítězil," řekl v ČT. Zdůraznil, že Topolánek Béma na kongresu ODS porazil "rozdílem třídy". Topolánkův projev prý ukázal, že jde o velmi silného lídra, který je zároveň schopen sebereflexe - přiznat si chyby a pojmenovat je.

Topolánkovi v ČT poblahopřál i předseda komunistů Vojtěch Filip. Uvedl, že z pohledu KSČM se toho příliš nemění. Znovuzvolenému předsedovi ODS popřál, aby byl větší realista a aby místo formy politiky zdůrazňoval její obsah. "Primitivní antikomunismus si Česká republika nezaslouží," prohlásil.