Kdyby tento nápad prošel, v praxi by to znamenalo, že příští rok na podzim - po českém předsednictví a půl roku před řádným termínem sněmovních voleb - by se konal další volební kongres, na němž by Topolánek v případě nedělního zvolení do čela musel svůj post opět obhajovat.

Návrh odmítlo zhruba 70 procent delegátů (262 z 355). Není vyloučeno, že to je počet hlasů, který by se v neděli mohl přiklonit pro Topolánka při volbě předsedy v jeho souboji s Pavlem Bémem.

VIDEO: "Kdo chce jít jinudy, ať jde," zahájil Topolánek kongres ODS

Zcela jasně propadly návrhy usnadnit vylučování členů ODS například přímo výkonnou radou (proti bylo 235). Zatím tak může učinit pouze místní sněm.

Například rebel Vlastimil Tlustý se před časem "zachránil“, když jeho sdružení v Rakovníku odolalo náporu stranických špiček a Tlustého nevyloučilo. I po případném vyloučení člověk, který je v nelibosti, může přestoupit do sdružení jiného.

Neprošel ani návrat ODS k přímé volbě předsedy a místopředsedů všemi členy strany jako je tomu v soc. dem. ODS to před lety už jednou zavedla, ale později od toho na kongresu potichu opustila. Pro návrh bylo jen devět delegátů.