Na jednáních jej čekaly stesky na nedostatek financí na provoz státní správy v sídlech malých okresů. "Například činnost stavebních úřadů stát hradí asi ze dvou třetin. Zbytek táhneme my z našeho rozpočtu," upozornil starosta Hodonína Jiří Koliba (KDU-ČSL).

"Nejprve je ale nutné udělat komplexní analýzu, kolik je to v jednotlivých sférách výkonu státní správy. Teprve potom budeme usilovat o nápravu. Budeme přitom jednat i z pozice Sdružení obcí a měst jižní Moravy," řekl Koliba, který svazku sídel předsedá.

V regionu se také objevily hlasy, kritizující zřízení funkce vládního zmocněnce. Ten má pomoci řešit tíživou situaci v nezaměstnanosti. Úřad s náklady na provoz ve výši 3,5 miliónu korun mnohé obce kritizují ještě před jeho vznikem. Podle mínění zástupců radnic naprosto postačí krajský úřad a regionální rozvojová agentura.

Škromach ale tvrdí, že se zánikem okresních úřadů vznikla nutnost řešit komunikaci mezi vládou a regiony. Post vládního zmocněnce se osvědčil na severu Moravy a v severních Čechách. "Projednali jsme to s vedením kraje a hejtman podpořil zřízení zmocněnce," uvedl Škromach.

Špidla před starosty obhajoval reformu veřejných financí. Beze změn nelze zajistit fungující zdravotnictví a důchodový systém. Důvody reformy jsou prý v hospodaření komunistického režimu a špatně provedené transformace. "Můžeme se ještě dvakrát, třikrát vyspat. Ale do rozpočtu už nejdou zisky z privatizace a jednou tu situaci musíme vyřešit," tvrdí premiér.