Předsednictvo strany se na usnesení dohodlo před čtvrtečním mimořádným zasedáním vlády, jejímž jediným bodem má být právě schvalování návrhu zákona o veřejném zdravotním pojištění, který je jednou ze součástí zdravotnické reformy, kterou předložil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Lidovcům vadí nedostatečné vymezení úhradových standardů zdravotní péče, které by měly být hrazeny pojišťovnou. Lidovci chtějí, aby bylo v zákoně jasně definováno, co bude považováno za nadstandard, za který by si měli pacienti připlácet.

Ministerstvo ve sporném paragrafu navrhuje, že v případě, kdy existuje víc adekvátních léčebných postupů se srovnatelnými výsledky, zdravotní pojišťovny zvolí ten levnější. KDU-ČSL na to ale nechce přistoupit, hrozí podle ní, že by pacienti nemuseli dostat nejlepší léčbu, ale tu nejlevnější.

Experti se s ministerstvem nedohodli

O sporné pasáži jednala ve středu večer expertní komise strany, která se však nedokázala shodnout s vedením ministerstva na tom, jak upravit sporné paragrafy.

Lidovci tak nevyslyšeli výzvu ministra zdravotnictví k podpoře zákona. Ministr se na KDU-ČSL obrátil s otevřeným dopisem, v němž deklaroval ochotu jednat o konkrétních změnách v zákoně během projednávání ve Sněmovně.

Tři ze čtyř zdravotnický zákonů, kterí ministr Julínek předložil již vláda v minulých týdnech jednomyslně schválila. Lidovečtí poslanci v minulých dnech také vyzvali své ministry, aby se zasadili o "zpětvzetí" návrhu zákona o specifických zdravotních službách, neboť vůči němu mají "výhrady svědomí". Ty se týkají toho, že v ČR by mohly podstupovat potrat i ženy ze členských zemí EU.