Ve Středočeském kraji jsou všechny silnice s opatrností sjízdné, místy ale může řidiče překvapit námraza. Na některých vozovkách leží zbytky rozbředlého sněhu, které silničáři odklízejí. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky.

Podle dopravních informací ÚAMK hrozí námraza na dálnici D1 mezi Všechromy a Mirošovicemi, mezi Ostředkem a Šternovem a na dálnici D11 v okolí Jiren a Žehuně. Všechny hlavní silniční tahy jsou sjízdné.

Dálnice, rychlostní komunikace a silnice prvních tříd jsou po chemickém ošetření většinou holé a mokré. Na silnicích ve vyšších polohách leží zbytky rozbředlého sněhu. Na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v okolí Prahy se místy tvoří sněhové jazyky.

Na Vysočině se se situace po kalamitním víkendu uklidnila

Po dramatickém víkendu nehlásí nyní silnice na Vysočině žádné zásadnější problémy. "Noc z neděle na pondělí byla pro hasiče v kraji Vysočina klidná, zasahovali pouze u jedné události,“ potvrdila Denisa Vrbová, mluvčí Hasičského záchranného sboru na Vysočině.

Cestáři přesto upozorňují, že jízda po silnicích na Vysočině vyžaduje zvýšenou pozornost a maximální opatrnost. Zatímco hlavní tahy jsou většinou holé, na silnicích nižších tříd zůstává sníh, který je někde zmrzlý jinde rozbředlý. Bez sněhu je i dálnice D1.

Jazyky na horských silnicích Valašska

Komunikace v horských oblastech Valašska jsou pokryté ujetou vrstvou sněhu do pěti centimetrů, místy se zde mohou tvořit sněhové jazyky. Na některých vozovkách Vsetínska zase leží sněhová kaše, ve které jsou vyjeté koleje, cesty jsou většinou ošetřeny inertním posypem.

Sjízdné se zvýšenou opatrností jsou také silnice na Zlínsku, cesty ve zbylých okresech regionu jsou sjízdné bez omezení. Silnice v nižších polohách Vsetínska jsou mokré po chemickém ošetření, podobně je tomu u vozovek nižších tříd na Zlínsku.

Silnice v Karlovarském kraji jsou po chemickém ošetření sjízdné, ale zejména na silnicích druhé a třetí třídy se zbytky rozbředlého sněhu. Vzhledem k teplotám pod bodem mrazu mohou i namrzat.

V kraji v noci mírně sněžilo. Podle předpovědi by ale srážek mělo postupně ubývat. Chumelenice, které zasáhly kraj o víkendu, by se tak už neměly opakovat. "Ale teploty se budou pohybovat kolem nuly nebo mírně pod nulou, takže silnice mohou místy namrzat," upozornil vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

Silničáři radí řidičům na jihu Čech opatrnou jízdu

Na silnicích nižších tříd Jihočeského kraje zůstává v celém kraji uježděná vrstva sněhu a na Táborsku cestáři varují i před tvorbou sněhových jazyků. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření holé a mokré. Na Šumavě, kde silničáři udržují cesty pouze inertním posypem, zůstává slabá vrstva uježděného sněhu.

Silnice v Jizerských horách a západní části Krkonoš pokrývají zbytky rozbředlého sněhu. Sjízdné jsou jen se zvýšenou opatrností a také kvalitní zimní výbavou. Rychlostní komunikace první třídy jsou po chemickém posypu mokré a holé. Rozježděný prosolený sníh zůstává ležet na vozovkách druhé a třetí třídy.

Na horských silnicích v Krkonoších a Orlických horách v hradeckém kraji leží ujetá vrstva sněhu. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní. Zbytky zmrzlého či rozbředlého sněhu leží v celém kraji na silnicích nižších tříd. Teploty se dnes ráno většinou pohybovaly kolem minus čtyř stupňů Celsia. Silnice prvních tříd v hradeckém kraji byly dnes ráno většinou mokré. Dálnice D 11 z Prahy do Hradec Králové byla sjízdná bez omezení.

Sníh a sněhové jazyky komplikují v Pardubickém kraji život řidičům na silnicích druhé a třetí třídy. Ve vyšších polohách se vyskytují i na státních komunikacích. Silnice první třídy jsou převážně holé, mokré po chemickém posypu, místy se zbytky rozbředlého sněhu, zejména ve vyšších polohách.

Všechny hlavní silniční tahy na jižní Moravě jsou bez problémů sjízdné. Opatrní by měli být řidiči především na výše položených silnicích druhých a třetích tříd. Místy na nich leží až dvoucentimetrová vrstva uježděného sněhu krytá posypem.