"Nikdy jsem nedeklaroval, že mým úmyslem je vyvolat neschválením rozpočtu vládní krizi, položit vládu a vynutit předčasné volby. Ani jedna z těch věcí není na pořadu dne," sdělil včera Právu Hojdar.

Ke změně jeho postoje došlo možná i pod vlivem včerejšího déletrvajícího rozhovoru s prvním místopředsedou vlády a ČSSD, ministrem vnitra Stanislavem Grossem. Jak Hojdar řekl Právu, hovořili spolu jak o reformě, tak o jeho obavách ze sledování oficiálními bezpečnostními strukturami.

"Šlo o vyloženě informativní schůzku, nikoli o přesvědčování nebo plánování dalšího postupu," řekl Právu ke schůzce Hojdar. Uvedl, že případu sledování se jen dotkli. "Policie, která pod Grosse spadá, má nyní celý případ na stole a já jsem ho informoval o průběhu jednání na okresním ředitelství policie v Mostě," dodal Hojdar.

Na svých návrzích trvá

Hojdar sice trvá na přijetí svých pozměňovacích návrhů, ale ty by neměly ovlivnit celkový rozpočtový rámec reformy. "Moje předlohy nemají do rozpočtu žádný dopad, takže nemohou nijak ohrozit domluvenou výši schodku ve výši 118 miliard korun," řekl odpoledne. (Večer vláda schválila rozpočet se schodkem o 3mld. nižším. pozn. redakce) Jak zdůraznil, vládou předložené normy netvoří propojený celek, čili vůbec není důležité, když jeden dva zákony neprojdou. Podle něj se jeho návrhy týkají jen těch předloh, které mají velmi těsnou vazbu na program soc. dem.

Jde o ponechání současné výše nemocenské v prvních třech dnech nemoci, kterou chce ale Hojdar kompenzovat odebráním nemocenské za sobotu a neděli. Dále hovoří o zvýšení odvodu na důchody, započítání doby studia do výpočtu penze a nezměněných podmínkách pro předčasný odchod do důchodu pro ženy a částečné invalidní důchodce. "Pokud koaliční partneři na některé z těchto věcí po nedělním jednání přistoupili, jsem tomu rád," dodal Hojdar.

Zákon o DPH projde

Rozhodující pro vládu je, že Hojdar chce podpořit zákon o DPH, který Sněmovně vrátil prezident Václav Klaus. "Už jsem pro něj jednou hlasoval a nehodlám svůj názor měnit," uvedl Hojdar. To je pro koalici dobrá zpráva, neboť právě zákon o DPH je pro sestavení rozpočtu důležitý. Jeho neschválení by totiž znamenalo zhruba sedmimiliardový výpadek.

Špidlově vládě navíc pomohla i příroda. Unionistka Hana Marvanová, která v úterý porodila syna Andreje, se totiž sněmovní schůze, jež začíná příští týden, nejspíš zúčastní. Tím by vládní strany měly všech 101 hlasů, které potřebují pro přehlasování prezidentova veta. Pokud ale - jak se dá čekat - Klaus bude Sněmovně vetovat všechny reformní zákony, včetně Senátem vráceného zákona o spotřebních daních, koalice bude Hojdarův hlas potřebovat i do budoucna jako sůl.

Důvěru vládě s podmínkou

Hojdar řekl, že na zářijové schůzi Sněmovny určitě nebude na programu hlasování o důvěře vlády. Na dotaz, jak se zachová, až opozice přijde s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě, sdělil: "Pokud projdou pouze pozměňovací návrhy Unie svobody a KDU-ČSL, zatímco věci, jež musí obhajovat vzhledem ke svému programu soc. dem., tam budou v menšině, pak bych této vládě při hlasování důvěru dát nemohl."

Jeho ruku při hlasování o důvěře ale vláda potřebovat nebude. Opozici bude scházet hlas dlouhodobě nemocného komunisty Josefa Mandíka, takže jejích 98 poslanců plus Hojdar by ke svržení vlády nestačili. K tomu je podle ústavy nutných 101 hlasů.

Hojdar je přesvědčen, že pokud by neprošel rozpočet, nebude to proto, že nepodpoří některý zákon nebo k němu bude mít několik pozměňovacích návrhů. "Naopak to může být kvůli tomu, že se v něm nebude koaličním partnerům něco líbit," soudí. Ani tak by ale podle něj nenastal konec světa. "I kdyby měla padnout vláda, tento stát nezanikne, bude sestavena vláda jiná a pojede se dál," řekl. Na otázku, jak by v tom případě měla vypadat, Hojdar odpověděl: "Předpokládám, že by šlo opět o vládu soc. dem., přičemž bych byl i pro vládu menšinovou."

Hojdar si myslí, že skutečnou reformu veřejných financí nelze dělat bez dokončení reformy veřejné správy. "Bez dotaženého převedení kompetencí z ministerstev na kraje nebudeme moci snížit počty ministerských úředníků, a tudíž pracovat s reálnými ekonomickými daty," řekl. Jak uvedl, pokud se sáhne do vnitřních rezerv, není nutné zvyšovat zadluženost státu cestou zvyšování rozpočtového deficitu.

Zpět do klubu?

Hojdar doufá, že se sejde i s premiérem Vladimírem Špidlou. "V pátek budu mít syna po menší operaci, takže svůj program na tento den tomu budu muset přizpůsobit, ale věřím, že se někdo od premiéra ozve a termín na jeden z víkendových dnů najdeme," vysvětlil Hojdar.

Podle svých slov se zúčastní úterního společného zasedání koaličních poslaneckých klubů. Nevyloučil, že po hlasování o reformních zákonech by se mohl do vrátit do klubu soc. dem. "Rozhodně se nehodlám vzdát poslaneckého mandátu a vystoupit z ČSSD," uzavřel.