"Vláda projednávala materiál, který se týká této problematiky, to potvrdit mohu, ale nic víc k tomu říci nemůžu," řekl Langer. Prohlásil, že se objevuje také přidružená trestná činnost, která souvisí s nelegální migrací právě z Vietnamu.

Aniž by přijetí vládního opatření potvrdil, uvedl, že "musíme udělat vše pro to, aby byli naši občané chráněni a aby byli chráněni i ti příslušníci vietnamské komunity, kteří žijí u nás dlouhodobě a zcela v souladu se zákonem".

Víza dostávali dosud Vietnamci pouze na českém velvyslanectví v Hanoji. "V rámci opatření přijatých už v minulosti se Česká republika snaží koncentrovat místa na vydávání víz, a v tuto chvíli je to Hanoj," řekl Langer.

Zastaví vláda víza pro Vietnamce?

Česká televize v neděli uvedla, že vydávání víz Vietnamcům bude v Hanoji pozastaveno prozatím do konce roku. Za důvod označila růst kriminality a organizovaného zločinu uvnitř vietnamské komunity v ČR a mafiánské praktiky při vyřizování vstupních povolení.

Krok vlády kritizuje podle ČT opozice i Česko-vietnamská společnost, která tvrdí, že organizovaný zločin se týká jen velmi úzké části vietnamské komunity.

Vládní analýza trestné činnosti mezi vietnamskou komunitou údajně upozorňuje například na padělání značkového zboží, daňové úniky a pěstování marihuany ve velkém. Usnesení vlády dává ministrům vnitra a zahraničí právo v budoucnu kdykoli vydávání víz zastavit, pokud by problémy přetrvávaly. V plánu jsou i další kroky, včetně vyslání styčného důstojníka cizinecké policie na velvyslanectví do Hanoje, uvedla v neděli ČT.