Ve čtvrtek jednaly jak krajský výkonný výbor ČSSD, tak krajská rada KSČM. Středočeská soc. dem. koncept Rathovy menšinové krajské vlády s podporou komunistů schválila, stejně jako programové body a personální obsazení. „Bylo to ratifikováno, pokud si pamatuji, tak jednomyslně,“ řekl Novinkám Rath.

Středočeská KSČM, která jednala až do pozdních večerních hodin, vyjádřila ochotu podpořit menšinový krajský kabinet ČSSD, i když za rozumné by z hlediska „podobných programových cílů“ a „z hlediska zájmů voličů“ považovala své zastoupení v krajské vládě.

„KSČM se rozhodla ve Středočeském kraji přistoupit na nikoliv tichou, ale oboustranně veřejně deklarovanou veřejnou podporu při naplňování programových bodů, včetně podpory menšinové krajské vlády ČSSD,“ informoval Novinky tajemník krajské rady KSČM Zdeněk Levý.

Komunistům nabídli posty ve výborech

„Samozřejmě jsem rád, že náš koncept uspěl,“ reagoval Rath. Ten po krajských volbách prohlásil, že nechce koalici s ODS nebo KSČM, rozhodl se prosazovat menšinovou krajskou vládu soc. dem.

Komunistům ČSSD nabídla za podporu své krajské vlády například šéfovské posty ve třech výborech krajského zastupitelstva. V pátek by se měli zástupci KSČM a soc. dem. znovu ve Sněmovně sejít a oficiálně oznámit výsledek jednání.

Koaliční vlády v jednotlivých regionech se formují velice pomalu. Jasno už je na Karlovarsku a v Moravskoslezském kraji, kde se vítězní sociální demokraté dohodli na vytvoření koalic s komunisty.

Na Vysočině budou socialisté vládnout menšinově s tichou podporou komunistů. V dalších regionech jednání zatím stále pokračují.