Topolánkovu akci na Žofíně označil za patetickou a spektakulární, Nebyl na ní, přestože o ní věděl, ale zván by byl jen těžko. „Co mně na tiskové konferenci Mirka Topolánka překvapilo, bylo to, že se odehrála v takové spektakularitě, s takovou demonstrací síly a s takovým patosem. To, že se odehrála nikoli na Jánském vršku, tedy v sídle hlavní kanceláře ODS, ale na Žofíně,“ řekl Právu primátor.

Premiérovi nevěří

„Dýchalo to na mne atmosférou už dávno minulou, atmosférou z dob, kdy ODS prožívala svou nejhlubší krizi,“ pokračoval dále Bém a dodal: „Kladu si teď řadu otázek: Co tím měl básník na mysli, co tím chtěl ukázat? V odpovědi na to říkám: Političtí komentátoři se jistě pokusí tomuto neverbálnímu nebo formálnímu sdělení pana Topolánka dát nějaký obsah.“

Čtěte také: Topolánek bude znovu kandidovat na šéfa ODS

Rozhodnutí Topolánka obhajovat křeslo šéfa ODS pro Béma není překvapením. Očekával jej. „A koneckonců je to také jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl i já usilovat o tuto mimořádně zodpovědnou pozici. Je to proto, že nejsem přesvědčen či jsem spíše ztratil víru, že Mirek Topolánek nás se svým obsahem i stylem politiky může přivést k vítězným volbách do parlamentu v roce 2010,“ zdůraznil Bém.

Na prosincový volební kongres ODS plánuje přijít s programem, který bude výsledkem diskuse s členy. Konkrétní program neoznámil s tím, že čeká na poptávku členů místních a oblastních sdružení ODS. „Představuji jiný politický styl než pan Topolánek. K tomu není zapotřebí používat silná slova, demonstrovat sílu a chřestit zbrojním arzenálem," řekl ještě narážce na Topolánka.

„S Paroubkem se neobjímám“

Jako jedinou možnou cestu vidí otevřít v ODS hlubokou vnitrostranickou diskusi. „Většina členů ODS cítí, že změna musí nastat, a to nejen v personální oblasti, ale i obsahu,“ vysvětlil Bém. Sám čelí podezření některých občanských demokratů, že chce stranu více orientovat na spolupráci s ČSSD, neboť se s Jiřím Paroubkem znají z působení na pražské radnici.

Bém to ale popírá a hájí se tím, že chce zachovat současnou vládní koalici. „Má kandidatura určitě není o objímání se s Jiřím Paroubkem, jak říkají pánové Topolánek nebo Nečas. Opak je realitou, což mohu dokladovat určitě i na konceptu vládnutí na pražské radnici, za které nesu stoprocentní odpovědnost,“ uvedl primátor pro Právo.

BLOG: Tak s kým dál v ODS?