„Je to nádherné,“ libovala si po kotníky ve sněhu jedenáctiletá Kristýna Novotná z Chomutova. „Vyrážíme s celou rodinou za prvním sněhem každý rok. Jsme vášniví lyžaři,“ prozradil její otec Lukáš. „Z Chomutova to zase není tak daleko,“ dodal.

„V pátek kroužilo kolem Božího Daru několik běžkařů,“ řekl náčelník zdejších horských záchranářů Rudolf Chlad. „Kolem Klínovce jezdili v sobotu ráno tři, ale pak sníh roztál, takže z pětadvaceti centimetrů je pomalu kaše, běžkovat už nelze,“ uvedl správce uzavřeného hotelu na vrcholu Klínovce Jiří Horník.

„Přitom ještě v pátek večer tu bylo pětadvacet centimetrů. Sníh byl i na stromech, jako uprostřed zimy, prostě nádhera. Jenže v noci to začalo tát, slyšel jsem jen rány, jak sníh sjíždí ze střech,“ popisoval Horník.

„Sníh přišel o dva až tři týdny dříve, než obvykle, ale to není zase něco tak neobvyklého,“ uvedl Chlad. „Jenže jak praví přísloví, když není 1. listopadu zima, o to víc se přihlásí na Martina,“ narážel na tající sníh v sobotu ráno Chlad s tím, že lyžaři se mají na co těšit už v nejbližších dnech.

Podle Horníka z Klínovce ovšem přišel sníh naopak o dva týdny později. „Vždycky tu leží už v polovině října,“ tvrdil. „Zima bude dobrá. Hlavně aby bylo pod šest stupňů pod nulou, aby se mohlo zasněžovat,“ dodal.