Čermák chce českou spravedlnost stabilizovat před vstupem do Evropské unie. Již před časem prohlásil, že je pro snížení věkové hranice trestní odpovědnosti ze současných 15 let na čtrnáct.

Premiér Vladimír Špidla Čermáka po jeho jmenování slavnostně uvedl do nového úřadu. Nový šéf justice během přípitku se Špidlou a svými novými podřízenými uvedl, že jeho cílem bude dosáhnout co největšího porozumění na všech úrovních.

"Bez porozumění na úrovni parlamentu, na úrovni vlády a justice není podle mého mínění možné dostat se kupředu," prohlásil. Jeho cílovou stanicí prý bude právo a spravedlnost. Té ale podle něj nebude možné dosáhnout, ale pouze se jí přiblížit.

Čermák je nestraník

Čermák s netají tím, že chce pokračovat v reformě justice, kterou započali už jeho předchůdci. K nejvýznamnějším postům, které Čermák zastával, patří předsednictví České advokátní komory. Vykonával rovněž funkce rozhodce u rozhodčího soudu při České hospodářské a agrární komoře, při Mezinárodní obchodní komoře ve Vídni a při Světové organizaci pro duševní vlastnictví v Ženevě.

Nebyl nikdy členem politické strany. Členství v KSČ a jakoukoliv spolupráci s normalizačním režimem v roce 1969 odmítl. Opustil kvůli tomu i Městské sdružení advokátů v Praze.

Po Rychetském zbyly ještě neobsazené funkce vicepremiéra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády. V souvislosti s obsazením postu místopředsedy vlády se dosud hovořilo o ministrech financí Bohuslavu Sobotkovi a práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi.