Kuchtová to Právu potvrdila s tím, že má jít o čtvrtletní angažmá. Zelení v Praze 5 to s vědomím stranického předsednictva označili za její soukromou věc.

Kuchtová si podle svých slov uvědomuje, že je Jančík kontroverzním starostou. "Na lidi se nedívám jako na osobnosti, se kterými nebudu spolupracovat z principu,“ řekla Právu Kuchtová, která má zkušenosti z komunální politiky v Českém Krumlově.

Bursík: je to pikantní i bizarní

Šéf zelených Martin Bursík Právu řekl, že nerozumí tomu, jak se kandidátka na předsedkyni strany může nechat najmout "velmi problematickým člověkem“ Jančíkem.

"Má-li být podstatou její práce jednání se SZ jako s opoziční stranou, tak je to skutečně kombinace pikantnosti s bizarností,“ reagoval Bursík.

Nechápe, jak bude Kuchtová vyjednávat s ministerstvy životního prostředí a školství prostředky z fondů. "To já naprosto vylučuju. Mně nebude starosta Jančík lobbovat a už vůbec ne prostřednictvím Dany Kuchtové,“ dodal.

Zelení jsou v Praze 5 válcovaní

V Praze 5 se po minulých volbách de facto rozdělily všechny politické kluby, včetně ODS.

"Jako řadová členka straníkům nemusím skládat účty,“ dodala Kuchtová. Přesto se ve čtvrtek vydá přesvědčit kolegy ze stranické buňky v Praze 5 o svém novém angažmá. Na radnici se má také věnovat projektům ohledně bezdomovců, zeleně v územním plánu, školství a sociálních věcí.


Zelení v Praze 5 jsou podle zastupitele Lukáše Budína už dva roky válcovanou opozicí. O angažmá Kuchtové se dozvěděl zprostředkovaně a probral ho s vedením strany. "Každopádně se od tohoto jejího kroku distancujeme. Je to její soukromá věc,“ reagoval pro Právo Budín.

Spolupráce s Jančíkem podle něho není možná, protože starosta podle slov Budína nerespektuje ani chod zastupitelstva. "Pokud tam bude pan Jančík, je jakékoli jednání s koalicí pro nás nepřijatelné,“ poznamenal Budín.

Situaci na radnici Prahy 5 považuje za zakonzervovanou, změnit by se mohla, pokud by byl např. Jančík zvolen do městské rady vedené primátorem Pavlem Bémem (ODS). "Už bych se nedivil ničemu,“ řekl Budín.