Zatímco mezi politiky se šušká o tom, že na vině jsou nepříliš dobré osobní vztahy prezidenta se šéfem Senátu Petrem Pithartem (KDU-ČSL) a předsedou Sněmovny Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), Klausovi spolupracovníci pro to mají jednoznačné vysvětlení: prezident byl donedávna nemocen, takže teprve teď začíná rozjíždět své aktivity. Předtím ale poslancům vrátil dva zákony, z nichž jeden, o DPH, patří k důležitým v reformě veřejných financí. Klaus také čeká, koho mu Sněmovna doporučí ke jmenování do čela NKÚ.

"Myslíte, že prezident nekomunikuje?" řekl na dotaz Práva ředitel sekretariátu prezidenta republiky Ladislav Jakl. Dodal, že prezident zatím nebyl pozván na schůzi Sněmovny. Na otázku, zda Klaus nepočítá s tím, že by naopak jako nejvyšší ústavní činitel pozval vedení komory na Hrad, Jakl odvětil, že prozatím nikoli.

Přitom právě Václav Klaus si v minulém volebním období jako předseda Sněmovny opakovaně neodpustil šťouchance na adresu svého předchůdce Václava Havla kvůli špatným kontaktům mezi Hradem a Sněmovnou.

"Měli jsme schůzku, která kdysi bývala pravidelnou, ale teď už pravidelnou není," prohlásil Klaus v před dvěma lety v srpnu po svém setkání s Havlem. Postěžoval si, že vlastně ani neví, jak Hrad vypadá, protože ho tam nikdo nezve.

I když Klaus ani Havel nechtěli připustit, že za ochromením vztahů stojí vzájemná averze obou politiků, tehdejší šéf Sněmovny zdůraznil, že je nelogické, aby se prezident s předsedou komory setkával jen při návštěvách zahraničních hostů. Podle tehdejších Klausových slov "by spolu lidé měli mluvit, a to se týká i Parlamentu a Hradu".

Přijde se podívat na dolní komoru?

Nyní se podle některých politiků situace opakuje a osobní vztahy nejvyšších ústavních činitelů mohou paralyzovat komunikaci. Jakl ale namítá: "To mě ani nenapadlo. Znám Václava Klause natolik dobře, že by mě nenapadlo, že by vztah k jednotlivci ovlivnil jeho vztah k instituci. To rozhodně ne." Podle něj prezident zvažuje, že by navštívil Sněmovnu, ale ani termín ani obsah jeho návštěvy zatím není jasný.

"Bylo by dobré mezi Sněmovnou a Hradem vytvořit určitá pravidla komunikace, která by fungovala i bez mimořádných situací," řekl Právu Zaorálek v narážce na výjimečné setkání s Klausem, kterého se také účastnil Pithart a premiér Vladimír Špidla kvůli vracení majetku rodu Kinských. Dosud ojedinělou byla i jarní schůzka s šéfy komor, stran a premiérem v Lánech před referendem o EU.

Kasal: prezident se vůbec nesnaží

Ostřeji se na dotaz Práva vyjádřil místopředseda Sněmovny a lidovců Jan Kasal, který jako dlouholetý parlamentní funkcionář vzpomíná na pravidelné kontakty obou institucí za dob předsednictví Milana Uhdeho (tehdy ODS) a Miloše Zemana (ČSSD).

"Nezaznamenal jsem žádnou aktivitu ze strany pana prezidenta navázat kontakt," uvedl Kasal s tím, že vzájemná komunikace by neměla sloužit k přesvědčování, ale k výměně informací. "Myslím, že pro prezidenta by měla být znalost názorů politických stran důležitá," řekl Kasal a dodal: "Nemyslím, že by tyto téměř nulové vztahy byly pozitivem."

Naopak dalšímu z místopředsedů Sněmovny, Vojtěchu Filipovi (KSČM), zatím komunikace s Klausem nechybí, a to navzdory faktu, že právě komunisté Klausovi ke zvolení pomohli. Podle něj zatím uplynula krátká doba, než aby bylo možné soudit, zda prezident nekomunikuje s parlamentem.

Filip nicméně připustil, že by bylo vhodné, aby se poslanci před klíčovou zářijovou a říjnovou schůzí komory s hlavou státu setkali. "Prezident je součást výkonné moci, a proto by bylo dobré znát jeho názory na reformu a také rozpočet," řekl Filip v narážce na připravený program nadcházejících schůzí.