O jeho příjezdu do ČR informoval Vladislav Malý z České entomologické společnosti. Ministerstvo zahraničí informaci sice nepotvrdilo, ale jeho mluvčí Zuzana Opletalová řekla, že česká ambasáda v Indii dostala od Kučery zprávu o jeho odjezdu.

„Včera přišel na zastupitelský úřad e-mail, ve kterém nám pan Kučera píše, že se nám omlouvá za případné těžkosti, které by nám mohl způsobit, ale že nevidí jinou cestu, že už to tam z psychických důvodů nemůže vydržet,“ uvedla v neděli Zuzana Opletalová pro Novinky a dodala: „Nic konkrétnějšího v tom e-mailu nebylo, nicméně jsme tušili, že to asi znamená, že se rozhodl se někam vydat.“

Pěšky přes nepálskou hranici

V dopise, který Malý poskytl ČTK, Kučera uvedl, že již delší dobu cítil, že mu oblast Dárdžilingu není schopna zajistit právo na spravedlivý soud. Kučera zvolil toto řešení po odjezdu Šváchy z Dárdžilingu

"Rozhodl jsem se tuto složitou situaci řešit svým odchodem. V současné době jsem již na území České republiky," stojí v Kučerově prohlášení. Malý sdělil, že se s Kučerou již v sobotu sešel.

V rozhovoru pro Českou televizi Kučera řekl, že z Dárdžilingu prchal džípem a zemi opustil po pěším přechodu indicko-nepálské hranice. Na nepálské straně znovu nastoupil do přistaveného džípu, který ho odvezl do Káthmandú, odkud odletěl přes Bangkok a Frankfurt nad Mohanem do ČR. K cestě použil druhý pas, který mu z domova poslala manželka.

Trest ho pravděpodobně nečeká

Ministerstvo spravedlnosti podle jeho mluvčí Zuzany Steinerové indická strana zatím neoslovila. "Nicméně lze říci, že Česká republika své občany nevydává," řekla mluvčí s tím, že Česko nemá s Indií uzavřenou smlouvu o vydávání občanů. Podle Steinerové je sice teoreticky možné, že by se trestní řízení s Kučerou uskutečnilo v ČR, nicméně nepovažuje tuto možnost za pravděpodobnou. Dodala, že s dalším postupem ministerstvo počká, až obdrží reakci indické strany.

Emila Kučeru soběslavští sousedé od jeho odjezdu do Indie neviděli.:. Emila Kučeru soběslavští sousedé od jeho odjezdu do Indie neviděli.foto: Právo/Vladimír Vácha

Entomology zadrželi v červnu u parku Singalia

Kučera a další entomolog Petr Švácha byli zadrženi 22. června nedaleko parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu v severovýchodní Indii. Měli u sebe přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, nikoli však úřední povolení pro jejich sběr. Oba entomologové nicméně od počátku trvali na tom, že na území parku vůbec nevstoupili.

Soud v indickém Dárdžilingu 10. září Šváchu zprostil obžaloby, zatímco Kučeru překvapivě shledal vinným a vyměřil mu nepodmíněný trest vězení v délce tří let. Kučera se proti rozsudku na místě odvolal.

Švácha se měl podle dřívějších slov českého velvyslance v Indii Hynka Kmoníčka vrátit do ČR do konce října. Podle Malého čeká na vystavení dokladů a do Česka má dorazit příští týden.