Prezident aktivně vstoupil do dění v ODS tím, že podpořil senátní kandidáty strany v "protitopolánkovské" Praze a České Lípě, podpořil končící hejtmany, kteří Topolánka také nemusí.

V neděli, po druhém kole senátních voleb, vystoupí Klaus v Nedělní partii na Primě. Topolánek ho již dopředu varoval, aby do dění v ODS nezasahoval.

"Chtěl bych ho před tím varovat,“ řekl premiér v pátek ve Sněmovně novinářům na otázku, zda očekává, že Klaus v televizi vyzve ODS k sebereflexi. “Myslím, že jeho zasahování do dění v ODS přesahuje aktivní roli v politice,“ pustil se Topolánek do prezidenta.

Podle premiéra je Klaus nyní aktivistickým prezidentem a nikoliv nadstranickým, jak sliboval. "Mám pocit, že je více aktivistický, než sám sliboval. V tomto smyslu mu ta role nadstranického prezidenta slušela lépe,“ poznamenal Topolánek.

Šťastný: Topolánek mě zklamal

Premiérovy výroky na adresu prezidenta kritizoval poslanec ODS Boris Šťastný. Novinkám sdělil, že je Topolánkovým přístupem velmi zklamán.

"V den konání pro ODS klíčových senátních voleb bych od Mirka Topolánka očekával výzvu k našim voličům, nikoliv útok na hlavu státu a otce zakladatele strany, bez jehož zásluh by sám jen těžko mohl byl naším předsedou a premiérem,“ uvedl Šťastný.

"Z předsedových úst mohou dnes směrem k Václavu Klausovi zaznít jedině slova poděkování v těžké chvíli, nic jiného,“ doplnil.