Filip naopak novinářům řekl, že komunisté jsou připraveni vstoupit do krajských koalic. Pouhá podpora ČSSD podle něj nepřipadá v úvahu.

"Jsme politickou stranou, která má vhodný program a zvolené krajské zastupitele, takže se té odpovědnosti nebojíme," uvedl Filip. Dodal, že s ČSSD, která zcela zvítězila v krajských volbách, bude jednat. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek dal najevo, že by byl nejraději pro středolevé koalice, vyjednávat hodlá s lidovci a komunisty.

Všechny články o volbách

ČSSD by ve všech 13 krajích získala společně s komunisty nadpoloviční většinu v zastupitelstvech, ve většině však může koalici sestavit i s jinými partnery. Rath se vyslovil proti koalicím s KSČM. "Komunistická strana se bohužel neodřízla od své předchůdkyně, od své minulosti, tudíž je pro nás dost složité s nimi podepisovat nějaké koaliční dohody," podotkl. Spojenectví s ODS zase podle Ratha brání programové rozdíly.

Sociální demokracie vyhrála krajské volby ve všech regionech, ačkoliv v minulosti v krajských volbách nikdy nezvítězila. V příštích čtyřech letech bude mít ČSSD 280 krajských zastupitelů, polepšila si o 175 mandátů.