"Já se žádné zodpovědnosti nevyhýbám, ale stejně tak by to mělo platit pro Miloše Zemana, protože řadu věcí, které dnes v ekonomické oblasti musíme řešit, jdou bohužel za soc. demokracií jako celkem. Za těch pět let, co neseme hlavní vládní zodpovědnost, jsme je řešit nedokázali," řekl Gross. Toho Zeman v rozhovoru podrobil kritice stejně jako šéfa vlády a ČSSD Vladimíra Špidlu. Gross byl v Zemanově vládě dva roky ministrem vnitra, Špidla po celé čtyřleté období působil jako první vicepremiér a byl zároveň prvním místopředsedou soc. dem.

Podle Grosse vláda musí dělat reformu veřejných financí především proto, že stále se zvětšuje rozdíl mezi mandatorními výdaji a prostředky, které má vláda na rozvojovou politiku. "To se ani minulé vládě nepodařilo změnit, proto ta opatření jsou teď naprosto nezbytná. V minulém volebním období měla vláda k dispozici některé mimořádné příjmy, které tato vláda už nemá. Například Transgas podruhé zprivatizovat nemůžeme," dodal Gross.

Odmítl Zemanův požadavek na svolání mimořádného sjezdu ČSSD: "Není rozhodně nic dobrého na tom, abychom půl roku po řádném sjezdu, který legitimně a vcelku zřetelně rozhodl o základních politických otázkách, svolávali mimořádný sjezd." Expremiérův rozhovor celkově charakterizoval jako snahu aktivně zasáhnout do vývoje v soc. dem. "To je legitimní, ale spíš si myslím, že by se toto mělo odehrávat na stranickém poli nežli způsobem, který nepochybně poškodí ČSSD," řekl Gross.

Je to zapšklost, míní Zaorálek

Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek pro Právo uvedl, že Zemanův rozhovor je poznamenán osobní zatrpklostí a zapšklostí vůči možnostem soc. dem., které expremiér jako by nechtěl vidět. "Pokud někdo tvrdí, že tady žádné možnosti nejsou a že nám hrozí buď předčasné volby, anebo mimořádný sjezd, tak to nepomáhá soc. dem. ani diskusi o problémech veřejných financí. Není to platný příspěvek, který by ukazoval ucelenou představu, jak tyto problémy řešit. Ekonomická část mě zklamala, protože tam je řada tvrzení, která se vůbec nevysvětlují," uvedl Zaorálek.

Podle něj Zeman především hájí svoji vládu a svoje premiérské působení. "Mě to přivedlo na myšlenku, že by bylo užitečné, kdyby soc. dem. udělala přesnější bilanci Zemanovy vlády se všemi klady i s tím, co se nevyřešilo a co musíme řešit dneska," dodal Zaorálek. Podle svých slov nevidí žádný důvod k mimořádnému sjezdu, protože žádná krize ve straně ani v zemi není. "Soc. dem. by byla úplně praštěná, kdyby z této situace, která je slibná a která jí dává šanci svou pozici upevnit, nakonec utíkala," řekl Zaorálek. Podle svých slov v poslední době strávil hodně času v organizacích soc. dem. po celé zemi. "Nikdo nezvedá téma mimořádného sjezdu, nikdo mi neříká, že jsme v krizi. Každý říká jediné: musíte ten podzim zvládnout, nikdo nebude mít slitování, pokud to zpackáte," uvedl předseda Sněmovny.

"Mimořádný sjezd jen při krachu reformy"

Na tom, že mimořádný sjezd by měl být svolán pouze v případě krachu vládní reformy veřejných financí, se nezávisle na sobě shodli poslanec za ČSSD Miroslav Svoboda a šéf ústecké krajské soc. dem. Jaroslav Foldyna. Podle Svobody současná situace ve straně není na svolání mimořádného sjezdu, byl by však nutný v případě, kdyby v parlamentu neprošla vládní reforma veřejných financí, ať už poté vláda v souladu se Špidlovým slibem odstoupí, či zůstane. "Pak by se totiž ukázalo, že tento způsob koalice je nefunkční," uvedl. Svoboda dodal, že není v premiérově fanklubu, ale musí ocenit, že se jako první odvážil ke kroku, o kterém věděl, že je nepopulární a velice rizikový.

"Teprve výsledky ukážou, zda pro to byly podmínky. Ale jestli se touto velmi úzkou cestou podaří projít, budu muset smeknout, protože si začnu myslet o Vladimíru Špidlovi, že je génius," dodal Svoboda. Foldyna uvedl, že Zeman jako člověk, který ČSSD přivedl z pěti procent na dvaatřicet, má právo na vyslovení svého názoru na stranu, a jako úspěšný prognostik a úspěšný realizátor ekonomických vizí má právo se vyjádřit k reformě veřejných financí. "Mimořádný sjezd by měl být, kdyby nebyla přijata reforma veřejných financí a vládní návrh rozpočtu. Další filozofii postupu ČSSD by pak měl vyslovit sjezd," řekl Foldyna.

"Zeman měl vždy pravdu"

Předsedkyně Soc. dem. žen Jana Volfová k rozhovoru uvedla, že Zeman se snaží poradit soc. demokratům a říct, co je z jeho pohledu správné. "Jako prognostik a ekonom má dobré názory a vždycky se ukázalo, že měl pravdu. Jeho prognózy by měly být určitým varováním a měly by naší straně pomoct k tomu, abychom se vyvarovali některých chyb. Takže já věřím tomu, že v rámci reformy se ještě některé věci podaří změnit," řekla Volfová.