Měsíční zvýšení může znamenat odchylku danou třeba tím, že se lékaři více zaměřili na diagnostiku této nemoci, řekla dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Černý kašel se objevuje zejména u dětí mezi devátým a čtrnáctým rokem, ohroženi jsou ale i kojenci. Ministerstvo zdravotnictví kvůli nepříznivé situaci nedávno rozhodlo o přeočkování dětí ve věku okolo 11 let.

"Není možné mluvit o tom, že by se teď objevovala epidemie, spíše o celkovém trendu, že stoupá množství případů v této konkrétní věkové kategorii (okolo 10 let)," řekla Cabrnochová.

Nakaženi bývají i kojenci - riziková skupina

Na pediatrických odděleních se však podle Cabrnochové objevují také případy kojenců s podezřením černého kašle. Velmi riziková je nemoc pro děti v prvních měsících života, kdy za sebou ještě nemají povinná očkování. Proti černému kašli se očkují novorozenci v rámci hexavakcíny. K očkování se přistupuje nejdříve od 13. týdne.

Před třemi lety došlo podle Cabrnochové k prvnímu úmrtí kojence na tuto nemoc po velmi dlouhé době. Na následky černého kašle zemřelo novorozeně také loni. "Šlo o ještě neočkované dítě," řekla Cabrnochová.

Nynější zvýšená nemocnost je podle odborníků daná tím, že má dětská populace málo protilátek. Před zhruba deseti lety se totiž podle Cabrnochové neočkovaly všechny děti. Tehdy se totiž používala vakcína takzvaná celobuněčná, která někdy vedla k nepříjemným vedlejším účinkům.

Od roku 2001 se v ČR začala používat vakcína "acelulární", která prý způsobuje mnohem méně negativních reakcí. "Dneska děti, které nejsou očkované proti černému kašli, to už jsou extrémně vzácné případy," řekla lékařka.

Očkování v boji proti černému kašli pomohlo

Černý neboli dávivý kašel způsobuje bakterie Bordetella pertussis. Proti onemocnění se dá očkovat. Druhou formu nemoci, která je méně závažná, způsobuje bakterie Bordetella parapertussis, proti níž očkování nechrání. Také této druhé formy přibývá. V září se potvrdilo 11 případů, loni ve stejný měsíc žádný. Letos od ledna do konce září se počítalo s 62 onemocněními "parapertusí", o 35 více než loni ve stejnou dobu.

V minulosti dávivý kašel vyvolal v Evropě epidemie, při nichž umíraly desítky tisíc lidí, převážně dětí. V ČR se celoplošně očkuje proti dávivému a černému kašli od roku 1958, výskyt těchto nemocí výrazně poklesl. Nemoc se projevuje dráždivým a záchvatovitým kašlem.