Přestože kriminalisté dali rodině zemřelého alespoň jeden den na vzpamatování se z rodinné tragédie, k sobotnímu výslechu dorazil Kočka senior viditelně velmi otřesen. „Nezlobte se, jsem pod práškama a složil bych se tady,“ reagoval na žádosti novinářů o rozhovor. Mlčky jej doprovázel i syn zavražděného, kterého policie rovněž vyslýchala.

Po půldruhé hodině oba odjeli z policejní budovy bočním vchodem, aby se vyhnuli novinářům. K jejich výpovědím se tedy vyjádřil Právu pouze advokát Lžičař.

„Výslechy otce i syna zemřelého zapadly do mozaiky dosud provedených důkazů a nijak se neodkloňují od toho, co policie za ty dva dny od vraždy stačila zjistit. Byli v bezprostřední blízkosti smrti Václava Kočky mladšího, asi metr. Ten zážitek si oba ponesou až do konce života, vždyť jeden z nich viděl umírat svého syna, druhý zase otce,“ uvedl Lžičař.

Motiv činu stále neznámý 

On ani jeho klienti prý vůbec netuší, co vedlo podnikatele Lubomíra Ďurička k tomu, že údajně vsedě zblízka během okamžiku vypálil tři kulky ze své legálně držené zbraně směrem do oblasti srdce Kočky mladšího. „Každá z těch ran byla zřejmě smrtelná. Zaslechl jsem také, ale nikoli od policie, že ty kulky možná nebyly normální, že šlo o ten typ tříštivých nábojů, které se v těle roztrhnou, ale to nemám potvrzeno,“ podotkl Lžičař.

Ze strany Ďurička šlo podle něj o nevysvětlitelné jednání, protože ani z výpovědí obou Kočků nevyplynulo, že by v průběhu čtvrtečního večera v pražské restauraci Monarch došlo k nějakému vážnému incidentu.

„Možná, že tam padla nějaká slova, která měla Ďurička k jeho činu vyprovokovat, ale to z výslechů Kočky staršího a jeho vnuka nevyplynulo, nic takového nepostřehli. Ale i kdyby mu Kočka mladší cokoli řekl do ucha, tak to přece nikoho neopravňuje k tomu, aby to do něj nasypal,“ míní Lžičař.

Kočka mladší přitom nemusel vůbec zemřít. „V ten osudný okamžik se už právě chystali k odchodu a loučili se, protože pro ně přišel Kočkův patnáctiletý syn, ale zdrželi se u baru“ dodal Lžičař.

O tom, zda Ďuričko, kterému hrozí za vraždu deset až patnáct let vězení, skončí ve vazbě, rozhodne soud v Praze 1 v neděli ráno.