Gross Právu řekl: "Myslím, že se jedná pouze o názor pana Topolánka. Mě to osobně docela překvapilo a rozhodně nemám v úmyslu vést soc. dem. a tento stát k předčasným volbám."

Šéf ODS Mirek Topolánek ve čtvrtek pro ČRo 6 prohlásil, že pokládá za "vyloučené", aby prezident Václav Klaus po případném pádu vlády pověřil sestavením nového kabinetu opět Vladimíra Špidlu. Na dotaz, zda by tedy mohl Klaus požádat Grosse, Topolánek řekl: "Myslím si, že to není vyloučené, to jsou věci, které já neumím takto spekulativně vůbec vyslovit." ODS chce na zářijové schůzi vyvolat hlasování o důvěře vládě, které by mělo vést k odvolání Špidlova kabinetu a k předčasným volbám.

KSČM důvěru vládě nedá

Komunisté nenavrhnou na zářijové schůzi Sněmovny vyslovení nedůvěry vládě, ale jestli s tím přijde ODS, tak ji podpoří. K tomuto závěru dospěl v pátek výkonný výbor KSČM, který doporučil svým poslancům, aby pak při hlasování postupovali jednotně.

Vedení strany soudí, že vláda svou nekoncepční reformou veřejných financí nevytváří podmínky pro dlouhodobější vyvážený rozvoj ekonomiky a posílení sociálních jistot občanů. "Tato vláda se chová pravicově a nemáme důvod ji podržet," řekl na dotaz Práva předseda poslanecké frakce Pavel Kováčik. Zároveň si ale nemyslí, že pádem koaliční vlády by se otevřela cesta k moci ODS. "Varianta jiné - třeba menšinové soc. demokratické - vlády, je pro nás přijatelná," dodal.