V současné době se lokální epidemie vyskytují v Praze, na Kolínsku a Pardubicku, na Frýdecko-Místecku a Olomoucku. Počet nakažených prudce narostl v srpnu, kdy se objevilo přes 100 nových případů. Podle odhadů hygieniků by se měl počet nakažených zvyšovat až do konce listopadu.

Nejvíce nakažených je v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji. Atypické na současné situaci je podle hygieniků zejména to, že mezi nakaženými převažují lidé mezi 25 a 42 lety. Dříve se nemoc šířila především mezi dětmi.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít představil mapu výskytu žloutenky..: Hlavní hygienik ČR Michael Vít představil mapu výskytu žloutenky.foto: Právo/Lukáš Táborský

Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letních prázdnin v komunitě injekčních uživatelů drog a bezdomovců v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny.

 

Rozsáhlejší opatření zatím nejsou potřeba

Podle Víta nejsou zatím potřeba rozsáhlejší preventivní opatření. Hygienici mají za to, že za současným stavem nedostatku očkovacích látek stojí zbytečná panika lidí.

Historického minima dosáhl počet nakažených v roce 2004, kdy hygienici evidovali pouze 70 případů onemocnění. Oproti tomu v roce 1999 byl počet infikovaných osob 933. Rok poté přesáhl šest stovek.

Doposud největší epidemie žloutenky zasáhla tehdejší Československo v roce 1977, kdy se z ovocné dřeně infikovaných polských jahod nakazilo na 30 tisíc lidí.