Takáč počátkem září navštívil centrálu ODS a požádal o revizi svých sponzorských darů. Na soupisu peněžních příspěvků, které měl v minulosti poskytnout ODS, nenašel pět milionů korun, které podle svých slov poskytl straně v roce 2002.

"Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele. Peníze jsem na přelomu let 2001 a 2002 předal Vlastimilu Tlustému, ale nevím, zda se stala chyba u něj nebo v ODS,“ řekl Týdnu Takáč. Ten nechce prozradit, zda má důkazy. Podle svých slov chce, aby se věcí zabývala policie, nikoli média.

Tlustý na dotaz Práva reagoval: "Štvanice pokračuje. Stíhaný člověk po sedmi letech, a to zrovna teď, přichází s tímhle tvrzením. Já jsem nikdy od nikoho žádné peníze v hotovosti jako sponzorský dar pro kohokoli, ani pro ODS, nepřijímal.“

V roce 2001 měla ODS podle Tlustého přesné vnitřní mechanismy pro přijímání darů, které vylučovaly možnost přinést peníze v hotovosti.

Manažer ODS o daru nic neví

Hlavní manažer ODS Jan Kočí na dotaz Práva potvrdil, že se Takáč před časem skutečně ve stranické centrále o svůj údajný dar zajímal. Kočí podle svých slov o zmíněném daru netuší. Na dotaz, zda Takáč někdy mezi sponzory figuroval, odpověděl: "To nejsem schopný říct, pravděpodobně ano.“ Mohlo podle něj jít o dar poskytnutý právnickou osobou.

V roce 2002 byl hlavním manažerem současný poslanec Václav Mencl. Ten si je podle svých slov jistý, že částka nepřišla do stranické centrály, nevyloučil však, že podobný dar mohla obdržet některá z oblastních ODS.

Mencl však celý případ zpochybnil: "To, že zrovna teď si někdo vzpomene, že dal Tlustému pět miliónů, a ptá se, jestli to je v účetnictví, to si vzpomněl teda brzo.“ Mencl nechápe, jak by mohl podnikatel dát někomu peníze bez smlouvy. "To je na můj vkus příliš,“ dodal.

Takáč tvrdí, že jej k nápadu na revizi darů přivedl právě předcházející rozhovor s Kočím. Prý chtěl od Kočího zjistit pro jednoho svého přítele, jak se nyní poskytují sponzorské dary. "Mluvil jsem o tom, že i já jsem v minulosti poskytl dar, ale manažer strany si na mé jméno a takovou částku nemohl vzpomenout. Tak jsem si to šel pro jistotu zjistit,“ popsal Takáč.

Premiér Mirek Topolánek naznačil, že příběh Takáče může být pravdivý. „Považuji to za možné,“ uvedl.