Šéfovat horníkům bude do úterý 30. září. Poté, až do sjezdu odborového svazu v březnu 2004, ho nahradí dosavadní první místopředseda František Nekola.

Na dotaz, proč odchází, Zapletal uvedl, že mu bude pětapadesát let, a tudíž že má "poslední šanci zkusit něco nového". Jak prozradil Právu, dalším důvodem pro odchod je i to, že se dostává do jakéhosi vnitřního rozporu: "Jsem člen ČSSD a zároveň odborář.

Jako sociální demokrat chci ctít rozhodnutí strany nebo s nimi třeba polemizovat, ale uvnitř té strany, ne přes odbory. Soc. dem. v rámci koaliční vlády připravila reformu veřejných financí. Ta se ale nepříjemně dotkne některých lidí, zaměstnanců. S tím já jako odborář nemohu souhlasit."

Míří do politiky?

Na dotaz Práva, zda nehodlá začít s politickou kariérou, odpověděl vyhýbavě: "To neříkám. Mám prostě potřebu změny. Sám ještě pořádně nevím, co budu dělat." Odmítl komentovat i informaci Práva, že by měl od října nastoupit do státního podniku Diamo, který se zabývá likvidací následků těžby: "Je spousta cest a budu zkoušet jakoukoli," řekl.

Šéfem hornických odborů byl Zapletal dvanáct let. Proslavil se především demonstrací v listopadu 1992, kdy přivedl do Prahy na čtyři tisíce horníků protestujících proti tehdejšímu způsobu restrukturalizace hornictví: "Nejde o restrukturalizaci, ale likvidaci českého hornictví," prohlásil tehdy Zapletal. Demonstrace podle něj způsobila, že se začalo diskutovat o tom, jakým směrem se má hornictví vyvíjet.

Odborářům se za Zapletalova vedení podařilo prosadit pro propuštěné havíře velkorysý sociální program. Při propuštění mají nárok na odchodné ve výši deseti až čtrnácti platů, v novém zaměstnání dostávají vyrovnávací příspěvek ke mzdě, až do důchodu dostávají zvláštní příspěvek horníků ve výši 1900 korun. Někteří horníci mohou odejít do penze už v 50 letech. Pro propuštěné havíře z hnědouhelných společností vyjednali měsíční odchodné 5280 korun, které dostávají celé tři roky.