„Pokud nám tělo vydají, je docela možné, že zítra bude převezeno do České republiky,“ řekl premiér s tím, že Žďárka velmi dobře znal a naposledy s ním hovořil v březnu, kdy byl ještě byl velvyslancem ve Vietnamu.

Pokud by se tak nestalo v pondělí, vyšle podle premiéra česká vláda do Islámábádu pro Žďárkovo tělo speciál.

Velvyslanec zahynul v sobotu v troskách hotelu v pákistánském hlavním městě, který se stal terčem pumového atentátu.

„Já jsem ve stejném hotelu pobýval také. Pákistán se může zařadit mezi země jako je Írán nebo Severní Korea, pokud by v něm vyhráli islámští fundamentalisté,“ dodal Topolánek.

Schwarzenberg: zlu budeme čelit

Nejhlubší soustrast vyjádřil také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o tragickém úmrtí našeho velvyslance. Jeho smrt svědčí o tom, že se nás teroristé snaží zasáhnout na nejcitlivějších místech. Velvyslanec Žďárek statečně plnil všechny své úkoly v těch nejsložitějších a nejrizikovějších podmínkách. Jeho skon je pro nás zavazující: nesejdeme z cesty, zlu budeme čelit a bojovat s ním,“ uvedl Schwarzenberg.

„Jménem ministerstva zahraničních věcí, všech kolegů pana Iva Žďárka i jménem svým vyjadřuji svoji nejhlubší soustrast rodině a přátelům našeho velvyslance,“ dodal ministr.