K návrhu služebního zákona totiž přidal pozměňovací návrhy a předlohu tedy bude muset znovu posoudit Sněmovna. Jenže část poslanců, kteří ještě počátkem července hlasovali pro, nyní změnila názor.

Příkladem je místopředseda Sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL). "Zdá se mi, že v průběhu těch několika měsíců, od doby, kdy řada z nás to schválila, k určitému přehodnocení tohoto zákona došlo," řekl Právu.

Zdůraznil, že nemůže mluvit za své kolegy, nicméně soudí: "Poté, co jsme vyslechli argumenty učitelské veřejnosti, se přece jenom řada lidí přiklání k názoru, že by vznikla nerovnováha ve státním sektoru mezi policisty a učiteli, takže bude snaha to dát do pořádku."

Gross stále věří

Senátoři zákon vrátili Sněmovně po čtyřhodinové debatě. Rozhodlo 51 hlasů ze 73, a to zásluhou ODS, Klubu otevřené demokracie, lidovců a klubu Nezávislí. Předkladatel ministr vnitra Stanislav Gross je přesto spokojen a věří, že Sněmovna předlohu stvrdí. "Nebyly přijaty žádné pozměňovací návrhy, které by jakkoliv nabourávaly konstrukci zákona a měly znervózňovat příslušníky bezpečnostních sborů," řekl na dotaz Práva.

Zákon má skoro o třetinu zvýšit platy 73 tisícům lidí z 25 tisíc na 32 tisíc korun. Gross nemá obavy, že by Sněmovna odmítla zvýhodnit policisty. "Není možné podezírat poslance, že nevědí o čem hlasují," prohlásil. Zdůraznil, že učitelé základních škol dostanou v příštím roce přidáno až 2800 Kč a to se v takovém rozsahu nebude týkat příslušníků bezpečnostních sborů. "Není možné v jednom okamžiku přidat všem," dodal Gross.

"Neuvěřitelný luxus"

Dlouhodobě proti služebnímu zákonu je šéf rozpočtového výboru Sněmovny Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). "Já a ministr financí jsme ho nebyli schopni podpořit, já ho nebudu schopen podpořit zas," řekl Kalousek Právu.

Obdobného názoru je poslankyně Hana Marvanová (US-DEU). "Netajila jsem se vážnými výhradami. Za situace, kdy se musí šetřit, je neuvěřitelný luxus nejen navýšení průměrných platů příslušníků ozbrojených složek, ale i další požitky," řekla Právu Marvanová.

Naopak místopředseda US-DEU Vlastimil Ostrý spíš předpokládá, že unionisté zákon podpoří. "Ještě se uvidí. Určitě kolem toho budou ještě koaliční jednání," řekl Právu.

Rozhodne ODS a KSČM?

Osud zákona bude zřejmě záviset na opozičních stranách. Část ODS včetně stínového ministra Ivana Langera původní návrh podpořila. Následně však tyto poslance odsoudila stranická výkonná rada s tím, že v důsledku normy dojde ke zvýšení státních výdajů o 6,5 miliardy korun ročně.

"Výkonná rada dala doporučení. Těžko předjímat," řekla Právu místopředsedkyně ODS a Sněmovny Miroslava Němcová. Osobně však soudí, že by návrh projít neměl.

Pro zákon v červenci hlasovala většina komunistů. "Budeme si muset vyhodnotit senátní změny, jak se promítnou do nároků do rozpočtu - přesto, že je tam odklad," řekl Právu místopředseda KSČM Jiří Dolejš.