Už ve středu testovali hlasovací zařízení zaměstnanci Sněmovny. Zkouška podle Vlčka dopadla dobře. Dnes tuto šanci dostaly zhruba dvě desítky novinářů, kteří zasedli do lavic a zkusili si třikrát hlasovat. Podobně jako při opravdových schůzích ani dnes se to neobešlo bez zpochybnění hlasování i technických problémů.

Novináři si v rekonstruovaném jednacím sále Sněmovny vyzkoušeli i hlasování.Novináři si v rekonstruovaném jednacím sále Sněmovny vyzkoušeli i hlasování.foto: Právo/Lukáš Táborský

"Já jsem spokojen, i když byly nějaké problémy, ale to je nová technika, která se zkouší," řekl novinářům Vlček. Jak dodal, je optimista a věří, že příští týden na schůzi už zařízení bude fungovat.

Poslanecké hlasovací zařízení..: Poslanecké hlasovací zařízení.foto: Právo/Lukáš Táborský

Nové tabule přinesou víc informací. Budou například zobrazovat výsledky hlasování například podle klubů, pořadí projednávaných bodů, jejich přesnější popis, pořadí přihlášených poslanců nebo jména interpelujících a interpelovaných.

Při hlasování bude podle Vlčka ihned vidět, který z poslanců hlasoval chybně. Zpochybňování hlasování bylo podle něj součástí obstrukcí práce Sněmovny, například v situacích, kdy některé ze stran chyběli poslanci. "To asi těžko odbouráme," povzdechl si.

Šéf poslanců Miloslav Vlček v rekonstruovaném jednacím sále Sněmovny..: Šéf poslanců Miloslav Vlček v rekonstruovaném jednacím sále Sněmovny.foto: Právo/Lukáš Táborský

Hlasovací zařízení vydrželo 15 let

Hlasovací zařízení nebylo vždy samozřejmou součástí poslanecké práce. Poprvé se ve Sněmovně objevilo teprve před 15 lety, v září 1993. Dodala ho americká firma Daktronics a stálo 247 000 dolarů, v tehdejším kurzu to bylo asi 7,2 miliónu korun. Do té doby se hlasovalo zdviháním ruky a hlasy sčítaly pověřené skrutátorky.

Na plénu Sněmovny se tento způsob používá zřídka, letos na něj přišla řada při prezidentské volbě, která se odehrála na Hradě, a při srpnové mimořádné schůzi, kdy hlasovací zařízení ještě nefungovalo.

Karta pro hlasování ve Sněmovně..: Karta pro hlasování ve Sněmovně.foto: Právo/Lukáš Táborský

Kromě jednacího sálu se letos upravovaly i zasedací místnosti v přízemí a zastřešuje se atrium, kde mají do konce října vzniknout nové prostory pro novináře.