Schwippel je přesvědčen, že více než poslední kroky poslanců Tlustého, Ranince i jeho samého, poškozuje ODS před krajskými a senátními volbami přístup vedení strany, který označil za "nedůvěryhodný, neférový a neseriózní".

Schwippel se nepokládá za spoluviníka celé kauzy, přestože on i Juraj Raninec nyní tvrdí, že již dříve existovaly jisté náznaky o nestandardním chování poslance Moravy. Jeho výroky prý považoval za "vychloubačství nebo žert," což je argumentace, kterou se proti nařčení, že věděl o Moravových aktivitách, bránil i šéf poslanců ODS Tluchoř, jehož odchod z čela klubu oba odstoupivší poslanci požadují.


Čerstvě nezařazený poslanec nepřímo naznačil, že je možné, že se v příštích volbách může objevit na kandidátce některé z pravicových stran. "Nabídky mám různé," odpověděl Schwippel na dotaz jednoho ze čtenářů.

Poslanec nevyloučil, že praktiky, které předvedl Morava, mohly být použity i letos na jaře při volbě prezidenta. O vystoupení z ODS Schwippel zatím neuvažuje, byť připustil, že má problém s praktikami, které uvnitř strany panují.

Důvodem Schwippelova odchodu z klubu je stejně jako v Ranincově případu nesouhlas s přístupem vedení klubu i celé strany ke kauze poslance Jana Moravy. Oba nezařazení poslanci mají za to, že šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř věděl o Moravových aktivitách, které byly zachyceny v reportáži, kterou před časem odvysílala televize Nova.