Největší pozornost přitáhne vojenská přehlídka. Už proto, že poslední se konala na Letenské pláni v roce 1985 ke 40. výročí konce druhé světové války.

Kromě sedmnácti stovek vojáků dorazí do Evropské ulice i hasiči, policisté, někteří na koních, a zdravotníci. Evropská je spojnice mezi ruzyňským letištěm a Letnou, která je teď rozkopaná kvůli stavbě tunelů. Na své si přijdou milovníci letecké techniky, které bude k vidění na dvě stovky kusů.

.:Letoun L-39 Albatrosfoto: archiv PRÁVA

Nízko nad domy mají proletět gripeny, bitevníky L-159 i bojové a nákladní vrtulníky. Projedou i nové tatrovky a landrovery, k vidění bude těžká technika, například tanky, bojová vozidla pěchoty, houfnice a lehká obrněná vozidla.

Na přehlídku se chystá i prezident Václav Klaus, který po ní tradičně udělí nejvyšší státní vyznamenání. Mezi oceněnými budou i vojáci, kteří prošli bojovými misemi v Afghánistánu.

.: Vojáci v historických uniformách prvorepublikové armády.foto: PRÁVO/Michaela Říhová

Praha zažila velkou vojenskou přehlídku k 60. výročí konce války. Tehdy ji ale pořádaly historické kluby a nadšenci, nikoliv armáda. Ta odhaduje náklady na letošní akci na zhruba 15 miliónů korun.

Bude i fronta na banány

Podle jednoho z pořadatelů Jiřího Kunce přijede do Prahy z celé republiky i 200 historických aut. „Devadesát vybraných veteránů se účastní jízdy centrem Prahy,“ řekl Právu.

Unikátní bude výstava, kterou organizátoři připravují na Příkopech, na Můstku a na Staroměstském a Jungmannově náměstí. Tam na jeden den vytvoří expozice, které budou informovat o historických obdobích republiky.

Lidé si budou moci prohlédnout, jak se žilo za první republiky, za války, za komunistů i po sametové revoluci. „Chceme, aby se tam každý našel. U každé expozice budou figuríny: otec, matka, dítě a kočárek v dobovém oblečení. Potom uniformy vojáků, policistů, letušek. K vidění tam budou auta, vojenská, policejní i obyčejná,“ uvedl Kunc.

K příležitosti výstavy vytisknou i zelené pětikoruny z roku 1963 a rozdají je lidem, kteří za ně budou moci koupit půl kila banánů. „Aby i mladí zažili, co to je fronta na banány,“ podotkl Kunc.