Pro vyřešení situace v Iráku je podle nich velmi důležité brzké ustavení efektivní domácí vlády. "Mluvili jsme o ekonomické situaci v České republice a v USA, o politické situaci v obou zemích, o situaci v Iráku a dalších záležitostech týkajících se česko-amerických vztahů," řekl novinářům po skončení asi půlhodinové schůzky velvyslanec Stapleton. "Ve všech těchto bodech jsme se shodli. Prezident Klaus přesně rozumí tomu, co se musí v Iráku udělat," dodal.

Klaus do USA příští rok?

Nejvyšší zástupce USA v České republice potvrdil, že americká administrativa má zájem o setkání s českým prezidentem. "K tomu dojde ihned, jakmile bude možné ustavit nějaký termín," sdělil. Hovoří se o jaře příštího roku.

To Právu potvrdil i ředitel politického odboru prezidentské kanceláře Ladislav Mravec. Prozradil, že tato schůzka byla "další ze série pravidelných setkání, jež má jednoznačně vyjádřit pozitivní a konstruktivní vztahy mezi prezidentem a zdejším americkým ambasadorem". Prezident Klaus ale odmítl schůzku jakkoli komentovat. Po jejím skončení před novináře nepředstoupil.

O Klausovu vztahu k USA se v poslední době na veřejnosti hovořilo poměrně často. Pozornost vyvolala hlavně jeho údajná roztržka právě se Stapletonem, která se týkala irácké války.