Sociální demokraté zatím ještě návrh na ustavení sněmovní vyšetřovací komise podrobně neprobrali, oslovení politici největší opoziční strany se mu ale nebrání.

„Určitě by stálo za to, aby se tím Sněmovně zabývala. Tento návrh se mi zdá jako rozumný,“ řekl k tomu Novinkám místopředseda klubu David Rath.

„Nechtěl bych to vylučovat, protože mám silný pocit, že se ODS nedokáže s touto kauzou vyrovnat,“ uvedl pak místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Jestliže ODS nebude schopná během příštích dnů celou tu věc jednoznačně vysvětlit, vyřešit, vyjasnit, tak možná bude i na ostatních politických stranách, aby se toho chopily,“ dodal.

„Mohu potvrdit, že pro jednání poslaneckého klubu připravuji záměr zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke skandálu ODS,“ sdělil pak Novinkám šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Další komisi chce i zelená poslankyně

O zřízení komise v úterý mluvila i poslankyně zelených Věra Jakubková. Ta ale bude prosazovat vznik koaliční komise. "Zůstává řada otázek, je důležité, aby koaliční partner byl důvěryhodný," uvedla Jakubková na úterní tiskové konferenci. Nechce předjímat, kolik by měla komise mít lidí ani kdo by v ní měl zasednout. Je podle ní třeba také nastavit v koalici pravidla, aby se podobné věci nestávaly. Komise by měla najít podle ní dojít k "pro všechny stravitelnému výsledku".

Poslankyně v souvislosti s kauzou Morava také naznačila, že i ona byla terčem různých útoků, nechce ale o nich mluvit, protože nemá žádné důkazy.