Plakáty vylepené v centru Prahy ještě v neděli zmizely, protože šlo údajně o černý výlep. Na barevných, profesionálně tištěných plakátech byla velká Kocábova fotografie a text "Volit Kocába je opět Trend? Všeobecný investiční fond Trend. Tunel za 1,4 miliardy korun. Tisíce okradených občanů, 36 milionů doma. Pamatujete?".

Kocáb kandidující za Stranu zelených se proti plakátům ohradil. V prohlášení v tisku uvedl, že o tunelování nevěděl a později ho ostře kritizoval. Svůj zisk věnoval na dobročinné účely. V souvislosti s kauzou podal tři soudní žaloby. Že se na tunelování nepodílel, prokázalo policejní vyšetřování.

Kocáb: "Podpásovky jsem čekal"

"Podpásovky tohoto typu jsem předpokládal, ale vracet je osobně nebudu. Presumpce neviny by neměla být v demokratické společnosti prázdným pojmem," uvedl. I proto, aby se takové metody na české politické scéně nestaly pravidlem, chce hudebník opět vstoupit do aktivní politiky.

Podobných případů útoků na politiky nebo kandidáty do voleb je celá řada. Na předvolebním billboardu primáře Vojtěcha Adama neznámý autor přemaloval obličej na smrtku.

Kandidátovi KSČM Vojtěchu Adamovi někdo na plakátu nasadil hlavu smrtky.Kandidátovi KSČM Vojtěchu Adamovi někdo na plakátu nasadil hlavu smrtky.foto: Právo/archiv

Z nechutného zahájení předvolební kampaně obvinil již v květnu své politické protivníky hejtman Bendl (ODS), proti němuž se začaly na Kladensku šířit útočné letáky. Několik domácností dostalo do schránky list papíru s karikaturou hejtmana sedícího na luxusním voze mezi dvěma vilami a s heslem Já na to mám.

Na billboardech se Bendl objevil se sarkasticky laděným heslem S poctivostí a ODS nejdál dojedeš.

Billboard namířený proti Petru Bendlovi.Billboard namířený proti Petru Bendlovifoto: Právo/Milan Malíček

Trend měl poškodit tisíce investorů

Investiční fond Trend založil Kocáb společně s hudebníkem Martinem Kratochvílem. V polovině 90. let nad fondem získala kontrolu skupina kolem společnosti Královéhradecká brokerská, jejíž manažery letos v srpnu odsoudil královéhradecký soud za vytunelování Trendu ke třem až sedmi letům vězení. Za prodej svého podílu ve společnosti získal Kocáb přes 30 milionů korun.

Podle rozsudku soudu, který zatím není pravomocný, převedli manažeři různými machinacemi z portfolií fondu akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva, na jiné společnosti. Kauza, v níž bylo údajně poškozeno několik desítek tisíc drobných investorů, bývá označována za jeden z největších případů tunelování v Česku.