V sobotu večer se místopředsedy stali ministr školství Ondřej Liška a poslankyně Kateřina Jacques. Jako posledního ze tří místopředsedů nejmenší vládní strany zvolili delegáti krátce po půlnoci náměstka brněnského primátora Martina Andra. "Vypadá to na dobrý tým," řekl delegátům po volbě Bursík a poděkoval jim.

V nejužším vedení zelených se tak neobjevil nikdo z okruhu Bursíkovy oponentky a protikandidátky Dany Kuchtové. Ta prohrála souboj o post předsedy zelených a posléze neuspěla ani ve volbě jeho statutárního zástupce. Do dalších funkcí odmítla kandidovat a uvedla, že odchází do "konstruktivní opozice".

Se Zubovou a Jakubkovou se chce vypořádat přes kraje

Svolání teplického sjezdu předcházely mnohaměsíční spory mezi Bursíkem a republikovou radou. Napětí ve straně eskalovalo před prázdninami, kdy předsedkyně rady Olga Zubová s poslankyní Věrou Jakubkovou hrozily vystoupením z poslaneckého klubu, čímž by oslabily už tak vratkou pozici vlády ve sněmovně.

Bursík v sobotu večer mimo jiné uvedl, že krajské organizace SZ by si se Zubovou a Jakubkovou měly vzhledem k výsledkům sjezdu vyříkat, zda mají obě ženy zůstat součástí poslaneckého klubu zelených a vůbec stranu reprezentovat.

Čtěte také:
Začal sjezd zelených, po Kuchtové hodili vajíčkem
Bursík zatím kraluje sjezdu zelených
Zelení proprali špinavé prádlo, na šéfa kandidovalo šest lidí
Bursík obhájil křeslo šéfa zelených, Kuchtová vedení opouští

Představitelé vládních ani opozičních stran Bursíkovo vítězství nepřekvapilo. Politologové se shodli na tom, že triumf Bursíka dlouhodobě neřeší problémy zelených. V neděli dopoledne bude sjezd pokračovat debatou o změnách stranických stanov. Bursík mimo jiné navrhuje převést řízení republikové rady pod vedení předsednictva SZ a posílit v ní pozice krajů.