Patříte k hlavním aktérům případu poslance Moravy. Jaká byla vaše role?

Na přelomu roku, v době, kdy probíhala kauza Nedbálková (bývalá asistentka popisovala v bulváru svůj intimní vztah s Tlustým – pozn. red.), mě kontaktoval redaktor televize Nova Janek Kroupa. Tématem schůzky byla kauza Nedbálková a policejní spis Krakatice. Já jsem říkal, že toho mám dost, že to jsou případy, proti kterým se nedá bránit. Na to i reportér řekl svůj nápad: co kdybychom dali do oběhu třeba nějaký záměrně vyrobený kompromitující materiál, u kterého budeme mít zdokumentováno, že jsme ho záměrně vyrobili, abychom to mohli prokázat, až se někde objeví? Řekl jsem ano, a co by to mělo být. Na to on, že když máme Nedbálkovou, tak ty moje milenky. Řekl jsem budiž.

A dál?

Souhlasil jsem s tím, že byly pořízeny fotografie s nějakou modelkou v hotelu na Šumavě a dokument o tom, že jsou fiktivní. Bylo mi řečeno, abych o tom s nikým nemluvil, redaktorovi nevolal. Teprve až se to objeví, prý k tomu mohu říkat, co chci. To jsem splnil.

Prý jste ale chtěl tajně nahrávat své kolegy, abyste zdokumentoval, jaká je situace v ODS?

Chci říci s plnou vážností, že jsem nikdy na žádné schůzce s diktafonem nebyl, nikoho jsem nikdy nenahrával. Jen jsem splnil, co bylo domluveno. Nikdy jsem ani neviděl, co bylo natočeno, nevím, kdo v reportáži figuruje. Opakuji, že jsem pouze souhlasil s nafocením obrázků s blondýnkou a dal jsem souhlas, že budou na trhu nabídnuty všem, kdo o ně projeví zájem.

A čekal jste, že se chytí vaši kritici v ODS?

Věřte mi to, nebo ne, myslel jsem si, že se ukáže, že za tím stojí agentury blízké Lidovému domu, lidovcům. Když jsem se dozvěděl, že zájem projevil Morava, němě jsem užasl.

To nemyslíte vážně.

Opravdu jsem si to myslel, i když nikdo nemohl vědět, kdo zareaguje a jestli vůbec někdo. Netušil jsem, jakou cestou to dál půjde, kdo a jak bude fotky nabízet.

Ale určitě by se vám hodilo vědět, koho vaše kompromitující fotky zajímají.

Ano, akorát jsem netušil, že to bude z ODS.

Premiér Topolánek řekl, že vaše chování je za hranou a že ho nepřekvapuje. Prý to od vás očekával, chováte se tak dlouhodobě a on to neumí řešit. A vyzval vás k odchodu ze Sněmovny.

Reakce Topolánka mě nepřekvapuje, ten patří do skupiny lidí, u kterých bych něco podobného očekával. Chová se tak dlouhodobě a neumím to řešit. Chci se za něj omluvit všem voličům, je to totálně za hranou. Nechápu, proč Topolánkovi, Tluchořovi a některým dalším vadí, že se bráním. Navíc, zdá se, že úspěšně. Pokud dnes popudlivě reagují, pak kladu řečnickou otázku, komu tak může vadit, že se někdo úspěšně brání.

Třeba jim to vadí proto, že v tom vidí vaše osobní vyřizování účtů s Topolánkem.

Já jsem přece proti Topolánkovi nic neudělal. Nechal jsem nabídnout kompromitující fotky na mě.

Celá kauza je ale nyní vydávána nejen za příběh poslance Moravy, ale i váš. Předseda vašeho poslaneckého klubu od vás čeká vysvětlení.

Celou dobu svůj příběh popisuju. Šel jsem do toho proto, že se opakovaně objevovaly vykonstruované kauzy na mou osobu a bylo nemožné se proti nim bránit, protože byly vyrobeny naprosto profesionálně tak, aby se proti nim bránit nedalo. Tak jsem se rozhodl se takto bránit. Čekal bych, že kolega Tluchoř mě pochválí za příspěvek k očištění české politické žumpy. A pokud mě nechválí, ptám se proč.

Zatímco Tluchoř vás nechce vyzývat k odchodu ze Sněmovny, premiér vás včera veřejně vyzval. Co uděláte?

Můžete mi říct, proč bych to dělal? Vám taky vadí, že se bráním?

Já pouze kladu otázky.

Tak je klaďte jim. Já jsem si naprosto jistý, že to, co jsem udělal, je zcela správné a korektní. Že jsem nechal na sebe pořídit kompromitující materiály, moje věc. Že jsem dovolil, aby byly nabízeny na trhu, moje věc. Že jsem souhlasil s jejich zveřejněním, moje věc. Nevěděl jsem, kdo je koupí. Vstoupil do toho Morava. Proč?

Premiér vás obvinil z toho, že to všechno byl váš nápad.

To je neuvěřitelné, s  tím se opravdu musím vypořádat.

Co říkáte tomu, že se na materiály chytil právě Morava?

Pokud jde o Moravu, přece si nikdo nemůže myslet, že to dělal sám pro sebe, k čemu by mu to bylo? Musel to dělat s tím, že se někomu zavděčí.

Naznačujete tím, že to neudělal z vlastní vůle?

Naznačuji tím, že si mohl myslet, že tím někomu udělá radost. Bylo by dobré se ho zeptat, komu. To je první stupeň. Druhý stupeň je, že ho o to někdo požádal. A k tomu, že chtěl případně někomu udělat radost, dodávám: to máme v té ODS pěknou atmosféru.

Uvažujete o tom, že byste třeba odešel z klubu, nebo že byste se aktivně postavil proti vládě?

Nejdřív chci vědět, co v reportáži, kterou jsem nikdy neviděl, je.